Objavio Branislav Popović 02/03/2017 - 20:57

Zvezda pobedila Bamberg, još jedan korak blize ka Top 8

Košarkaši Crvene zvezde mts ostvarili su još jednu, 14. pobedu u Evroligi. U 24. kolu najelitnijeg evropskog takmičenja crveno-beli su savladali Brose Bamberg rezultatom 74:60 (17:9, 26:20, 13:14, 18:17)

Po oprobanom receptu i uz fantastičnu podršku navijača Zvezda je savladala Bamberg. Ključ je ponovo bio u izvanrednoj odbrani, a veliki broj raspoloženih igrača u napadu garantovao je veliku razliku sredinom trećeg perioda – 56:31. Ipak, rasterećeni Bamberg koji poseduje veliki kvalitet uspeo je da se vrati u meč, ali je Zvezda zrelom i odgovornom igrom u poslednjih pet minuta utakmice izbegla dramu i ostvarila važan trijumf rezultatom 74:60.

Pobeda protiv Brose Bamberga je bila 14. za Zvezdu u ovogodišnjem izdanju Evrolige, a ovaj trimuf znači i veliki korak u borbi za plejof koji se pred početak sezone smatrao nemogućom misijom.

O kvalitetu Zvezdine igre najbolje govori podatak da su crveno-beli poveli 8:0 na početku utakmice i do kraja meča nisu prepustili vođstvo protivniku. Dvocifrena razlika stečena je u ranoj fazi utakmice, a činilo se da je to bio i kraj nadama Nemaca da mogu da slave u dvorani ''Aleksandar Nikolić''.

Ipak, serija 17:0 u drugoj polovini treće deonice i početkom četvrtog perioda podsetila je na kvalitet Evrolige. Bamberg je prišao na osam poena zaostatka (56:48) na isto toliko minuta pre kraja. Publika je dala snagu, Radonjić na tajmautu pozvao na oprez i Zvezda se ponovo trgla.

Uspeh izabranika Dejana Radonjića je utoliko veći jer su pored odavno povređenog Dangubića bili lišeni i pomoći povređenog Stefana Jovića o čijem značaju za tim je suvišno pričati.

Zvezda je silovito počela. Gudurić je pogodio uz faul, a potom je kapiten Mitrović vezao pet poena pa je rezultat glasio 8:0 za crveno-bele. Ipak, Nemci su odgovorili gotovo istovetno i smanjili razliku na pola koša (8:7).

Problemi koji su se pojavili u napadu crveno-belih premošćeni su odličnom odbranom i izuzetnim požrtvovanjem. Malo po malo, prednost je rasla, a Bambergov put do koša je bio sve teži i teži. U narednih pet minuta prvog perioda Nemci su postigli samo jedan koš pa su izabranici Dejana Radonjića na prvi odmor otišli sa osam poena viška (17:9). Moglo je biti i više, ali je Dobrić zakasnio nekoliko stotinki pri šutu za devet metara koji je pocepao mrežicu.

Nastavak igre doneo je sličan odnos snaga. Zvezda je postavila odbrambeni štit, koji je nosio Branko Lazić i voljnim momentom ''terao'' saigrače da ga slede. U napadu se pojavljivalo sve više raspoloženih igrača. Prednost je rasla i tačno na polovini drugog kvaratala Gudurić je postigao trojku za velikih 18 poena prednosti (33:15).

Bamberg je odgovorio i to preko Nikole Melija koji je predvodio seriju 6:0, ali prostora za paniku nije bilo. Ognjen Dobrić nadomestio je poništenu trojku na isteku prvog perioda i iz ugla postigao trojku koja je odbila nalet rivala (36:21).

Dvocifreno vođstvo Zvezda je očuvala i do poluvremena. Tompson je pogodio uz zvuk sirene pa je rezultat bio 43:29.

Odbrana crveno-belih držala je ključ pobede. Bamberg nije stigao do koša više od tri minuta trećeg perioda. Post je prekinuo Zisis, ali je odmah uzvratio Branko Lazić trojkom iz omiljenog ugla. Dženkins je pogodio nedugo posle sa iste distance, a Mitrović koš uz faul pa je Zvezda stekla velikih 25 poena prednosti (56:31)

Rasterećeni Nemci nisu želeli da se predaju. Zisis je zaigrao veoma dobro, a crveno-beli su malo izgubili ritam u napadu. Tragali su crveno-beli za napadačkim ritmom, a serija trojki Bamberga načinila je da serija ide sve do 17:0 pa je osam minuta pre kraja utakmice gost posle dugo vremena prišao na jednocifreni zaostatak (56:48).

Radonjić je tražio novi tajmaut, a publika se razbudila. Dženkins je proekinuo crnu seriju snažnim ulazom u svom stilu, a nadovezao se Gudurić trojkom. Na trojku Nikolića, odgovorio je raspoloženi Dženkins istom merom. Zvezda je ponovo imala dvocifrenu prednost na nešto više od četiri minuta pre kraja (63:51).

Ipak, nije još uvek bio kraj. Brose je bio u odličnom šuterskom ritmu. Pogotci Nikolića i Milera van linije 6.75 unosili su novu neizvesnost (63:57), ali je Simonović pogodio možda i ključan koš iz ofanzivnog skoka. Usledio je Kuzmićev koš uz faul pa su crveno-beli došli do deset poena prednosti na dva minuta do kraja.

Meč je ponovo ušao u mirnije vode. Zvezda je uspela da rutinski privede meč kraju.

Crvena zvezda mts – Brose Bamberg 74:60 (17:9, 26:20, 13:14, 18:17)

Crvena zvezda mts: Volters 5, Tompson 7, Mitrović 8, Lazić 3, Simanić, Dobrić 3, Simonović 13 (9sk), Dženkins 18, Gudurić 12, Kuzmić 2, Bjelica 3.

Brose Bamberg: Kozer 21, Meli 7, Zisis 9, Nikolić 9, Štajger, Tajs 2, Lo 2, Veremenko, Miler 3, Meknil, Hekmen 7, Radošević 0