Objavio Bojan Đokić 09/03/2017 - 19:33

Treće srebro za kraj EP

Srpska juniorska reprezentacija je u velikom stilu, trećom medaljom, ponovo srebrnom završila učešće na Evropskom prvenstvu u Mariboru.

U poslednjoj disciplini juniorskog programa, u takmičenju mikseva, par Sanja Vukašinović i Lazar Kovačević osvojio je titulu vicešampiona Starog kontinenta u gađanju vazdušnom puškom. Sva tri srebrna odličja osvojena su u nadmetanjima puškom. Prvu je juče osvojio Kovačević, u pojedinačnoj konkurenciji, a ranije danas ekipnim srebrom se okitila i ženska juniorska reprezentacija (Sanja Vukašinović, Tatjana Banjac, Marija Malić.).

Tandem Vukašinović/Kovačević je u finalu izgubio od Nemačke, a do borbe za zlato je došao glatko. Od početka takmičenja naši juniori su gađali sigurno, bez mnogo kikseva.

U kvalifikacionoj fazi takmičenja, u kojoj svaki član ekipe puca po 25 dijabola, Vukašinovićeva i Kovačević su skupili 520,1 krug i kao drugi ušli u polufinalnu rundu.

U polufinalu discipline, koja je od prošle godine u zvaničnom programu EP, osam najboljih miks timova se, podeljeni u dve grupe, bore za plasman u finale i meč za bronzu. Prvo mesto u grupi osvajala najuspešniji tandem posle 12 serija, a ispadanje počinje od osmog hica. Srpski par je dominirao u svojoj polufinalnoj grupi, ubedljivo osvojio prvo mesto i kartu za finale, pogodivši ukupno 245,9 krugova. Naši juniori su daleko iza sebe ostavili rivale iz Hrvatske (242,1 krug), koji su se plasirali u borbu za bronzu.

Pobednici grupa se sastaju u finalu, u kome su direktni rivali. Posle svakog hica zbrajaju se rezultati bolji tim osvaja poen, a ukoliko je nerešeno nijedna ekipa ne dobija ništa. Pobeđuje sastav koji skupi pet poena. Rival Srbije, Nemačka (Veronika Šmit i David Koenders) je odlično počeo, poveo sa 4:0. Vukašinovićeva i Kovačević su dobili petu seriju, smanjili na 4:1, ali u šestoj Nemci su bili za minimalan jedan deseti deo kruga bolji (20.3 prema 20.2 kruga), iskoristili drugu „meč loptu“, a naš tim može da bude prezadovoljan postignutim.

Juniorski miks Srbije pištoljem (Katarina Maricki, Branko Mašanović) nije stigao do polufinala, u kvalifikacijama je zauzeo 16. mesto sa 460 krugova. Za osmo mesto i plasman u polufinale bilo je neophodno pogoditi osam krugova više.

Miks, juniori i juniorke, vazdušna puška: 1. Nemačka, 2. Srbija, 3. Češka, 4. Hrvatska.

Finale: Nemačka – Srbija 5:1 u poenima. Meč za bronzu: Češka – Hrvatska 5:1.

Polufinalna grupa A: 1. Nemačka 245,2, 2. Češka 243,3, 3. Mađarska 202,3, 4. Norveška 160,7.

Polufinalna grupa B: 1. Srbija 245,9, 2. Hrvatska 242,1, 3. Finska 202,4, 4. Rusija 160,8.