ALKARAS POBEDIO ĐOKOVIĆA KOJI JE ISPUSTIO 24. GREND SLEM

(16.7.2023) – Karlos Alkaras osvojio je Vimbldon pobedom u finalu nad Novakom Đokovićem 3:2 (1:6,7:6,6:1,3:6,6:4) nakon četiri sata i 45 minuta igre.

Tako je sprečio Đokovića u pokušaju da osvoji petu uzastopnu titulu na Vimbldonu, ukupno 24 Grend slem titulu i stigao do svoje druge Grend slem titule u karijeri, a prve na najprestižnijem teniskom turniru.

Od ponedeljka Španac ostaje prvi teniser sveta dok će Đoković biti na drugoj poziciji.

Đoković je lako dobio prvi set u kojem je Alkaras imao tremu i mnogo grešio, a kao rezultat toga Novak pravi dva brejka i dobija prv set 6:1 za 34 minuta igre.

U drugom setu u Alkaras se „oslobodio“ i nakon lakog gema na startu oduzeo servis Đokoviću, što je bio tek četvrti brejk koji je Novak dozvolio protivniku na ovogodišnjem Vimbldonu.

Nije to pokolebalo Đokovića i nakon nekoliko nekarakterističnih grešaka rivala odmah je napravio ribrejk pa smo gledali taj brejk u drugom setu.

Nakon niza od 15 uzastopnih taj-brejkova osvojenih na grend slemovima Alkaras je prekinuo pomenuti niz i stigao do izjednačenja nakon greške iz bekhenda Novaka – 7:5 i 1:1.

Na startu trećeg seta bilo je evidentno da je Novak u krizi, Alkaras je to iskoristio i odmah stigao do brejka, a čak 26 minuta trajao je peti gem u ovom setu. Novak Đoković je propustio osam gem lopti. Nakon 13 izjednačenja Alkaras je iskoristio sedmu brejk loptu, poveo 4:1 i lako dobio set sa 6:1.

U četvrtom setu Đoković je napravio brejk u petom gemu i to u trenutku kada je delovalo da je dosta fizički pao, a to je ponovio i u devetom gemu za 6: 3 i 2:2.

Odlučujući trenutak dogodio se u trećem gemu petog seta kada je Španac napravio brejk i tu prednost je zadržao do kraja. Novak je napravio suviše grešaka, a Alkaras je sjajno odigrao u završnici i zasluženo pobedio sa 6:4 i konačnih 3:2.

Pobedom je stavio tačku i na Đokovićev niz nepobedivosti na Centralnom terenu dug preko 10 godina.

U preostalim finalnim duelima imali smo jedan poraz i jedan trijumf.

Srpski teniser Branko Đurić i Francuz Artur Žea nisu uspeli da osvoje titulu na Vimbldonu u juniorskoj konkurenciji.

Oni su izgubili od Italijana Gabrijelea Vulpita i Čeha Jakuba Filipa sa 6:3, 6:3.

Nenad Zimonjić je u paru sa Rene Stabs pobedio Grega Rusedskog Končitu Martinez sa 6:2, 6:2 i osvojio trofej u konkurenciji veterana u miks dublu.