ARGENTINA JE U FINALU SVETSKOG PRVENSTVA

Dobili smo prvog finalistu 22. Mundijala, nakon što je Argentina savladala selekciju Hrvatske 3:0 (2:0) u polufinalu Svetskog prvenstva u Kataru.

Argentinski san živi i posle polufinala, plamen „vatrenih“ koji ume da gori i po 120 minuta brzo je ugasio uragan Mesijevih majstorija i Alvaresovih egzekucija, a “Gaučosi” su stigli na prag uspeha koji nisu okusili još od 1986. godine.

Velika tenzija je vladala na „Lusail ikoniku“ od prvog minuta utakmice, pa smo čekali još 24 na prvi šut u okvir gola. Vezista „Gaučosa“ Enzo Fernandes je prvi oprobao protivnčkog golmana i uputio solidan udarac sa 25 metara, ali je Livaković bio na mestu.

Poprilično tvrd duel je viđen u prvih pola sata meča, ipak, revija prelepih poteza prisutnih majstora na terenu nije izostala. Upravo je jedan takav prelomio utakmicu u 33. minutu. Enco Fernandes je poslao prelepu dubinsku loptu ka Huljanu Alvaresu koji se našao oči u oči sa golmanom Livakovićem. Čuvar mreže Hrvatske je potom oborio golgetera Mančester sitija, a sudija je pokazao na belu tačku.

Mesi je hladnokrvno realizovao najstrožu kaznu za minimalnu prednost „Gaučosa“ koji su od tog trenutka dominirali na terenu. Velika organizovanost i čvrsta odbrana koja je krasila „Vatrene“ u dosadašnjem toku turnira isparila je u paklenoj atmosferi Dohe, a ubrzo je stigao i novi šamar.

Hulijan Alvares je primio loptu na svojoj polovini, povukao kontru i prošao kroz čak tri defanzivaca Hrvatske, da bi na kraju i sam završio akciju za 2:0.

Modrić i drugovi su bili pred totalnim nokautom u 43. minutu kada je Mekalister imao odličnu priliku posle kornera, ali je njegov pokušaj glavom zaustavio Livaković vanserijskom intervencijom, pa su hrvatski reprezentativci otišli na pauzu sa „samo“ dva gola u mreži.

Bacio je sve karte Zdravko Dalić u napad u drugom poluvremenu. Napadač Oršić je zamenio levog beka  Sosu, Vlašić Pašalića, a u 50. minutu je izašao osigurač ekipe – Brozović, a ušao napadač Bruno Petković na teren.

Ipak, Argentina je odgovorila pametnom igrom i zatvorila se onako kako su to njihovi večerašnji suparnici uradili protiv Brazila. Mučili su se Hrvati ispred bedema koji je postavio Skaloni, dok su Mesi i drugovi bili konstantna pretnja iz kontra napada.

Igrao se 58. minut kada je ponovo zadrhtala odbrana „kockastih“, Mesi je odigrao dupli pas sa Alvaresom, ali je Livaković pročitao njegovu nameru i sprečio udarac.

Ipak, ista kombinacija je proradila u 73. miutu, a Hrvati su mogli samo da gledaju. Lionel Mesi je primio loptu pokraj desne aut linije, potom promešao nekoliko protivničkih igrača, zadao vrtoglavicu Jošku Gvardiolu i pronašao Hulijana Alvaresa koji je ponovo bio nepogrešan u šesnaestercu  za konačnih 3:0.

Finale 22. Mundijala se igra 18. novembra, a drugi polufinalista će biti poznat nakon sutrašnjeg polufinala između Francuske i Maroka.

TEKST: MERIDIAN SPORT