CRVENA ZVEZDA MERIDIANBET IMA ZA ČIME DA ŽALI POSLE PORAZA U BARSELONI!

(10.11.2023) – Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet poraženi su u od Barselone 86.81 (21:18, 26:25, 18:19, 21:19) u meču 7. kola Evrolige. Naš tim se odlično držao tokom celog meča protiv favorizovanih domaćina u dvorani Blaugrana, ali su Kalinić, Veseli, Ernangomes, Satoranski i ostali ipak odneli pobedu. Imala je svoje šanse i Crvena zvezda Meridianbet, one nisu iskorišćene, bilo je u finišu i prilično čudnih sudijskih odluka, pa pobeda ostaje domaćinima. Ovim porazom “crveno- beli” imaju skor 2-5, dok je Barselona na učinku 6-1.

Domaćini su dobro otvorili meč i konstantno imali prednost, pa su posle pet minuta igre već imali 10 poena viška- 16:6. Tada je raspoloženi Teodosić nestvarnim asistencijama razigrao Davidovca za smanjenje na 15:14. Uzvratila je Barselona s vezane trojke, ali su Tobi i Davidovac poenima smanjili na 21:18 na kraju prve četvrtine.

Početkom drugog perioda videli smo ogroman pad u svim elementima kod Crvene zvezde Meridianbet. Domaći asovi su sve to znalački iskoristili, razgoropadio se Vili Ernangomes, “sipao” je uz njega i Parker, pa je posle samo pet minuta Barselona stigla do neverovatnih “plus 17”- 42:25. Trgnuli su se odjdnom igrači u “crveno- belom”, zaigrali daleko čvršće u odbrani i polako počeli da tope razliku. Sve do tri minuta pred odlazak na odmor naš tim nije pogodio nijednu trojku (skor 11-0), ali je onda i taj segment proradio, pošto su Nedović i Teodosić pogodili tri puta za tri poena. Bila je Crvena zvezda Meridianbet u sjajnoj seriji od 18:5, pa se na poluvreme odlazi s prednošću domaćina od 47:43. Nosio je Ernangomes tim Barselone s 15 poena, dok je najefikasniji u “crveno- belom” bio Luka Mitrović, s 11 poena, dok su Davidovac i Teodosić dodali po devet, odnosno osam koševa. Crvenu zvezdu Meridianbet su nosili i fenomenalni navijači, koji su bili daleko glasniji od domaćih pristalica i neumorno tokom celog meča pevali.

Početak drugog poluvremena izgledao je slično početku meča- naši igrači su dosta grešili, mada ni domaći nisu bili upečatljivi da to iskoriste. Istina, prednost Barselone je rasla, ali sada do “samo” 10 poena. I opet se Crvena zvezda Meridianbet budi, naročito Rokas Gedraitis, za seriju 10:2. Imala je naša ekipa i priliku da dođe do vođstva, međutim pokušaj Teodosića za nova tri poena bio je blokiran, a Parker lako rešava polaganje u poslednjim desetinkama za konačnih 65:62 u korist Barselone na kraju trećeg perioda.

Isti ritam zadržale su obe ekipe i početkom poslednje deonice. Dosta grešaka je opet bilo s obe strane, a Teodosić je držao Crvenu zvezdu Meridianbet u igri, s još jednom trojkom i sa čak devet asistencija. Mitrović je u međuvremenu stigao do čak 17 poena, za 72:70, a u narednom napadu srpski tim imao je i priliku da povede, ali Teodosić nije uspeo da pogodi. Kaznio je to ubrzo zakucavanjem Veseli, za 74:70. Obe strane su postigle po koš pre no što je indisponirani Šabaz Nejpir “prodao” loptu za kontru Barselone, pre tajm- auta trenera Sferopulosa. Posle minuta odmora Jokubaitis promašuje oba bacanja, s Davidovac s druge strane pogađa trojku za 76:75. I ponovo je posle promašaja Barselone imala Crvena zvezda Meridianbet šansu za vođstvo, ali Nejpir jedan smušen napad završava promašajem. U tom periodu ništa nisu mogli da pogode ni jedni ni drugi, sve dok sijaset bezveznih napada i izgubljenih lopti nije kaznio Kalinić za 78:75.

Na minut i 55 sekundi pre kraja na klupi ostaje bledi Nedovi, a Teodosić ide u igru sa Nejpiro. Upravo je Nejpir asistirao fenomenalnom Luki Mitroviću za zakucavanje i dodatno slobodno bacanje i izjednačenje- 78:78. Ipak, već u sledećem napadu imamo istu situaciju s druge strane, srećom Veseli ne pogađa za “dva plus jedan”. Da stvar bude gora, Sferopulos dobija tehničku grešku, pa Laprovitola ipak dodaje još jedan poen i povećava na 81:78.

Grešku preumornog Teodosića u vođenju lopte na 50 sekundi do kraja kažnjava Džabari Parker, koji pogađa za dva na isteku napada. Priča je čini se bila završena kada je Nejpir u sledećem napadu promašio za tri, ali je i promašaj Barselone brzo kaznio Teodosić, za 83:81 na 13 sekundi do kraja. E, onda je Bog sveti zna kako i zašto jedan od arbitara dosudio sjajnom Mitroviću tehničku grešku, ujedno i petu na meču, pošto je naš igrač gazio liniju na izvođenju lopte. Čak ni najpedantniji statističari verovatno ne znaju kada je nešto ovako dosuđeno…

Bilo kako bilo, Abrines ubacuje slobodno bacanje, a potom Veseli pogađa oba puta nakon brzog faula “crveno- belih”. Bilo je to konačnih 86:81, za više nego častan poraz Crvene zvezde Meridianbet. Bilo je prilika u finišu da se preokrene rezultat, dve tehničke greške u poslednjem minutu nisu baš bile potrebne, umor je učinio svoje, osetio se izostanak Hange, Lazića, pa i Simonovića, itd.. U svakom slučaju “crveno- beli” ni 10. put nisu uspeli da savladaju Barselonu na njenom terenu, mada se čini da nikada bliži tome nisu bili.

Utakmicu za pamćenje odigrao je Luka Mitrović, sa 22 poena i šest skokova, Teodosić je dao 13 poenai stao na devet asistencija, Davidovac je postigao 12, a Nedović 11 poena. Gedraitis je postigao važnih devet, Tobi šest, Ilić četiri, a Bolomboj i Nejpir po dva. O ovom poslednjem se može mnogo toga reći u negativnoj konotaciji, pogotovo u defanzivnim zadacima, i to ne samo u ovom meču, ali time će se verovatno baviti Sferopulos i njegov tim…

U ekipi Barselone Parker završava meč sa 20 poena, Ernangomes je u drugom delu pogodio samo tri, za konačnih 18 poena, Veseli je ubacio 14, a Satoranski dodaje 10.

Serija teških mečeva se nastavlja, pošto već 14. novembra od 20.45, u okviru osmog kola, Crvena zvezda Meridianbet dočekuje turski Fenerbahče.