CRVENU ZVEZDU PROMAŠAJI KOŠTALI EVROPSKOG PROLEĆA

(28.11.2023) – Fudbaleri Crvene zvezde poraženi su u Bernu protiv Jang Bojsa rezultatom 2:0 u meču petog kola grupne faze Lige šampiona. Ovim porazom srpski predstavnik je ostao bez šansi da se na proleće nađe u nokaut fazi Lige evrope.

Crvena zvezda je mnogo bolje i konkretnije ušla u ovaj duel. Sve je počelo od lošeg ispucavanja Raćiopija, posle kog je lopta pala pravo na glavu Mirka Ivanića. Vezista crveno- belih je iz prve proigrao Šerifa Endijaea, a ovaj iz dobre pozicije je je mogao da proigra Osmana Bukarija, ali se ipak opredeljuje na nedovoljno dobar šut. Nije dugo prošlo, a Endijae se ponovo našao u prilici, ovog puta još i boljoj, ali nažalost nisu uspeli da to pretvore u nešto konkretno. Hvang je probio po levoj strani i centrirao, a Endijae usamljen na petercu nije uspeo udarcem glavom ni izbliza da zapreti. Za igrača koji je toliko plaćen, neprihvtaljivo. Već u šestom minutu je Crvena zvezda je stigla i do treće prilike. Osman Bukari je imao priliku za udarac iskosa, ali ovog puta nije bio precizan.

Promašaje Crvene zvezde uspeo je da iskoristi protivnik. Nakon kornera koji je izveo Filip Ugrinić, nije uspeo Mirko Ivanić da stigne do lopte i otkloni opasnost. Zakačio ju je glavom i prebacio na drugu stativu gde je sam ostao štoper Loris Benito. Švajcarac je šutirao, Glazer uspeo da odbrani, ali se lopta nesrećno odbila od noge Koste Nedeljkovića koji se našao na pogrešnom mestu i doneo Švajcarcima 1:0. Jang Bojs je nastavio da dominira posedom posle gola za vođstvo, napada, što je omogućilo više prostora za kontre protivnika. U tim situacijama crveno- beli su se oslonili na Bukarija kao što je bilo u 25. minutu kada je krenuo skoro od polovine terena i imao situaciju jedan na jedan sa protivničkim čuvarem mreže. Sve vreme je imao reprezentativac Gane da se namesti, ali je snažnim forom poklonio loptu u ruke Raćopiju.

Kako to obično biva, za propuštene prilike stigne kazna. Ponovo posle kornera, lopta je došla nakon kratke kombinacije do Levina Bluma u uglu gostujućeg šesnaesterca. Nije ga Bukari ispratio, već se spremao za potencijalu kontru svog tima. Tu grešku je još jedan švajcarski defanzivac iskoristio i udarcem u dalji ugao savladao Omrija Glazera. Mogao je izraelski čuvar mreže bolje. Lopta je pala tačno ispod njega, ali utisak je takav da je ovo morao da odbrani. Ispostaviće se da su to bila sva veća dešavanja tokom prvih 45 minuta.

Na startu drugog poluvremena Barak Bahar na teren šalje Jovana Mijatovića umesto Šerifa Endijaea, koji se nije proslavio. Hrabra je odluka bila Baraka Bahara da u isto vreme da priliku dvojici tinejdžera poput Nedeljkovića i Mijatovića. Dok je jedan postigao nesrećan autogol, drugi je promašio dve velike prilike koje su mogle da vrate njegov tim u ovaj meč. Prvo se u 61. minutu dobro oslobodio čuvara, uspeo da isprati povratnu loptu Bukarija, ali je šutirao pored stative. Potom je propustio još veću šansu kada je izuzetno loše zahvatio loptu glavom iz izgledne prilike u 75. minutu. Tim prilikama je prethodila stativa koju je pravo niotkuda pogodio In Beom Hvang. Vezista Crvene zvezde je iskosa oprobao udarac iz neočekivane pozicije i pogodio bližu stativu, ali lopta nije htela u gol.

Kada sve saberemo na ovoj utakmici, utisak je da su crveno- beli imali i više nego dovoljno prilika da se iz Švajcarske vrati sa sva tri boda, ali su umesto toga upisali i četvrti poraz i ostali na samo jednom bodu, bez ikakvih šansi za evropsko proleće.

Poslednju utakmicu u ovogodišnjem izdanju Lige šampiona Crvena zvezda će odigrati 13. decembra u Beogradu protiv Sitija.

“Građani” su u pretposlednjem kolu, u drugoj utakmici grupe G, uspeli da nadoknade dva gola zasotatka i pobede Lajpcig (3:2), čime su osigurali prvo mesto.