DOUŽER OPET NAJBOLJI PROTIV ŽALGIRISA

(26.1.2024) – Košarkaši Partizana zabeležili su pobedu u 23. kolu Evrolige nad Žalgirisom od 81:72.

Litvanci su odlično otvorili meč i poveli 12:3 zahvaljujući Evansu, ali mu je odgovorio Doužer koji je vezao 15 poena (dve važne trojke) i skoro sam zadržao kontrolu nad utakmicom u rukama Partizana. Najkorisniji igrač susreta iz Kaunasa je pred ulazak u poslednji minut vratio svoj tim na zaostatak od šest poena (18:24). Usledili su poeni Avramovića sa linije penala, istovetno je odgovorio Lekavičijus da bi Ledej pre sam kraj prve deonice postavio konačan rezultat posle prvih 10 minuta – 22:26.

Po povratku sa kratkog predaha drugi deo igre otvorili su koševima Evans i Hejs, uzvratili su Ledej i Trifunović i usledila je igra koš za koš na obe strane. Minut pre odmora Doužer je novim ponima doneo izjednačenje, a Ledej prvu prednost na današnjem meču za Partizan (43:41). Uspeli su izabranici Andree Trinkijerija još jednom da izjednače da bi Kevin Panter prvim poenima na meču postavio konačan rezultat prvog poluvremena – 45:43.

U trećoj četvrtini obe ekipe su pre svega bile su orijentisane na defanzivu. Ledej je zaslužan što su crno-beli na polovini četvrtine stigli do maksimalnih 53:47. Brejdi Manek trojkom, četrvtom uzastopnom za goste izjednačuje na 59:59, a Kevin Panter postiže koš za 61:59.

Gosti su počeli da promašuju trojke, sa šest uzastopnih poena Kaminski je nastavio da održava prednost – 67:61, pa Ledej donosi dvocifrenih 73:61, potom je Šmits digao klupu Žalgirisa sjajnim zakucavanjem, a odgovorio je Naneli za +9 – 79:70. Uprkos velikoj borbi gostiju do samog kraja bilo je jasno i tada da će pobedu zabeležiti Partizan 81:72.

Naredni izazov i duplo kolo za crno-bele biće ozbiljan test, jer će Partizan oba meča igrati u gostima, najpre u Monte Karlu (Monako, 31. januar), potom u Bolonji (2. februara).

Crno-beli su trijumfom stigli do učinka 12-11 i nastavili “rovovsku” borbu za pozicije koje vode u plej-of (isti učinak imaju i Olimpijakos, Baskonija,Valensija…) dok se Žalgiris sa učinkom 8-15 već polako oprašta od elitne košarke u ovoj sezoni.

Najefikasniji u redovima crno-belih bio je Pi Džej Doužer sa 23 poena. Pratio ga je Zek Ledej sa 21, Frenk Kaminski sa 12, a osam je postigao Kevin Panter.

U gostujućem timu sjajni Kinan Evans je dao 25 poena, a pratili su ga Birutis sa 11, i Davidas Giedraitis sa sedam.

Ostali rezultati: Anadolu Efes – Monako 78:80, Baskonija – Valensija 62:77 i Olimpija – Barselona 74:70.