HAVRANOVA I KOVAČEVIĆ NOVI ŠAMPIONI SRBIJE, POLICAJAC ODBRANIO TRON

(1.4.2023) – Aleksandra Havran (Jedinstvo Stara Pazova) i Lazar Kovačević (Jagodina 92) novi su šampioni Srbije vazdušnom puškom. Titulu prvaka države u takmičenju mešovitih parova pištoljem odbranio je miks Policajca, u kojem su bili Damir Mikec i Biljana Markoš.

Dvodnevno Prvenstvo Srbije vazdušnim oružjem u seniorskoj konkurenciji, koje je okupilo strelce iz 30 klubova, među njima i sve osvajače medalje za Srbiju na nedavnom EP u Talinu, počelo je danas u Sportskoj hali „Mionica“.

Već posle kvalifikacija ženskog takmičenja puškom bilo je jasno da će Srbija u ovoj disciploni dobiti novu prvakinju. Teodora Vukojević, osvajačica zlata 2022, nije imala svoj dan. Zauzela je 13.mesto. Najpreciznija u kvalifikacijama bila je Aleksandra Havran. Ona je u prvoj fazi finala zauzela drugo mesto sa samo 0,1 krugom zaostatka za prvoplasiranom Andreom Arsović (Partizan).

Duel za zlato između juniorke Havranove i jedne od naših najiskusnijih takmičarki Arsovićeve bio je izjednačen od početka do kraja, a pobednik je rešen tek u 15.seriji. Havranova je do zlata došla trijumfom od 16:14 i vratila se na tron, jer titulu prvaka je osvojila i 2021.

Bronza je otišla u ruke Ljiljane Cvetković (Niš 1881), koja je pre šest dana osvojila titulu prvaka države za mlađe juniorke. Četvrta je bila Ivana Anđušić Maksimović…

U meču za zlato u konkurenciji seniora sastali su se glavni favoriti, Lazar Kovačević i Milutin Stefanović („Čika Mata“). Kovačević je bio najbolji u kvalifikacijama, dok je Stefanović zauzeo prvo mesto u prvoj fazi finala, ali samo sa minimalnim jednim desetim delom kruga prednosti ispred Kovačevića. Stefanović je bolje započeo meč za zlato i poveo sa 6:0. Ipak, Kovačević je uspeo da uhvati priključak, a potom i da preuzme vođstvo. U zanimljivoj borbi, Jagodinac je slavio pobedu 16:12.

Stefanovićev klupski drug Marko Ivanović je stigao do bronze. Samo 0,1 krug je delio kolege iz juniorskoj nacionalnog tima, Ivanovića i četvrtoplasiranog Aleksu Rakonjca (Pančevo 1813).

Ekipnu titulu u muškoj konkurenciji puškom je, kao i prošle godine, osvojio „Čika Mata“. Najbolji ženski tim bila je ekipa Niša 1881.

Miks tim Policajca, sastavljen od olimpijskog vicešampiona Damira Mikeca i Biljane Markoš, je u kvalifikacijama zauzeo ubedljivo prvo mesto, a u meču za zlato pobedio sastav Kikinde (Jelena Tomić/Duško Petrov) 17:9. Bronzu je izborio tim mladih strelaca užičkog „Alekse Dejovića“ (Olga Stojanović/Mateja Tripković), koji je u duelu za bronzu nadmašio je drugi tim Policajca.

IZVOR/FOTO: STRELJAČKI SAVEZ SRBIJE