HEROJ EPOHE – NOVAK ĐOKOVIĆ (PRVI DEO)

(17.12.2024) – Da li je iko mogao da pretpostavi da će najuspešniji sportista u istoriji srpskog sporta doći iz individualnog sporta i to tenisa?

Ne verujem. Bilo je sjajnih sportista u istoriji naše zemlje, u raznim fazama i imenima, od Kraljevine Jugoslavije preko SFRJ, ali zanimljivo da se Novak Đoković pojavio u vremenu kada je Srbija ponovo postala samostalna i kada su stvari mnogo jasnije, što celoj priči daje ozbiljnu simboliku.

Takav talenat je već viđen, ali takav rad, disciplina, želja za edukacijom i uspehom nikako, bar ne na ovim našim prostorima. I zato je popularni Nole naš idol, naš heroj, osoba zbog koje smo počašćeni da živimo u epohi u kojoj je on dominirao celim svetom.

Novak Đoković je rođen 22. maja 1987. godine u Beogradu, kao najstariji sin Srđana i Dijane. Prvi put je uzeo reket u ruke u teniskom kampu na Kopaoniku, kada je imao četiri godine. Njegov prvi trener je bila Jelena Genčić, predivna osoba poznata po radu sa izrazitim talentima tipa Monika Seleš i Goran Ivanišević. Novak je odrastao u užasnom periodu 90-tih godina, poznatom po nestašicama, nesigurnosti, sankcijama i bombardovanju zemlje. Ipak, takav ambijent utiče na čvrstinu duha i pojačava motiv za uspehom, što Đoković često ističe u svojim intervjuima. Mladom Novaku je uzor bio Pit Sampras, a kada je postalo jasno da momak koji marljivo vežba, sam čisti svoje stvari i upija svaki savet – obećava, njegovi roditelji su učinili sve da mu omoguće najboljeg trenera. Prodali su stan, mučili se da obezbede novac i uspeli su da u svojoj dvanaestoj godini Novak počne da pohađa tenisku akademiju Nikole Pilića u Minhenu.

– Bio je četiri i po godine kod mene, u doba kada sam imao par igrača od 16, 17 godina, a on je imao 13. Posle mesec dana video sam kako se ponaša, kako razmišlja i moja supruga Mia, koja mi je mnogo pomagala, je rekla da kada mali Đoković govori o tenisu, ta rečenica je vrlo slična mojoj. Nikad ništa nije zaboravio, razgovarali smo satima, pa sam već u njegovoj 15. godini bio uveren kao i njegov otac, da će biti jako dobar igrač. Nisam znao da će biti broj 1, ali sam znao da će biti izvrstan igrač – rekao je Nikola Pilić.

Đoković je u 2001. bio trostruki prvak Evrope, u pojedinačnoj konkurenciji, parovima i ekipno. Naredne sezone, iako mlađi, postao je najbolji u Evropi u konkurenciji tenisera do 16 godina. Nakon pet odigranih ITF turnira, Đoković se našao na 40. mestu najboljih juniora sveta. Kao član reprezentacije Jugoslavije 2001. godine došao je do finala juniorskog Dejvis kupa za tenisere do 14 godina.

Na početku profesionalne karijere, Đoković je uglavnom igrao na čelendžer i fjučers turnirima, a našao se i na širem spisku reprezentacije SCG. Prvi fjučers je osvojio u Beogradu na terenima TK Crvena zvezda u junu 2003, kao član TK Partizan kada je zaradio i prvi ATP poen. Te godine je stigao do još dva polufinala fjučersa. Godinu 2004. je započeo plasmanom u polufinale na fjučersu u Zagrebu, a 9. aprila je debitovao za Dejvis kup reprezentaciju Srbije i Crne Gore u meču protiv Letonca Janisa Skroderisa pobedivši sa 2:0. Na fjučersu u Bergamu stigao je do polufinala, a osvojio je fjučerse u Solnoku, Budimpešti i Beogradu. Prvi čelendžer Đoković je osvojio u Budimpešti maja 2004. Posle je osvojio još dva čelendžera, u Ahenu i Sanremu.

Novak Đoković je debi na Grend slemovima imao u januaru 2005. godine, kada je nastupio je u prvom kolu Otvorenog prvenstva Australije. Izgubio je od kasnijeg osvajača titule, Marata Safina. Nakon čelendžera u Beogradu u februaru 2005. Đoković je nastavio da igra samo na ATP turnirima i sezonu je završio na 78. Mestu. Slovački stručnjak Marijan Vajda kao trener bio je po mentalitetu i stručnosti prava ličnost za Novakov razvoj.

U poslednjim danima 2005. i prvim 2006. igrao je sa Anom Ivanović u Hopman kupu, kada su stigli do polufinala. Četvrtfinale na Rolan Garosu i osmina finala na Vimbldonu uvrstili su ga u 40 najboljih tenisera na ATP listi. Nedugo posle Vimbldona osvojio je svoju prvu titulu, Otvoreno prvenstvo Holandije, bez izgubljenog seta. Druga titula koju je osvojio, u Mecu, uvrstila ga je u prvih 20 tenisera na ATP listi. Đoković je takođe učestvovao na Masters turnirima, a najbolji rezultat je ostvario u Madridu, gde je stigao do četvrtfinala u kom ga je pobedio Fernando Gonzales.

Đoković je prve mečeve svoja tri najveća rivalstva, protiv Rafaela Nadala, Rodžera Federera i Endija Marija, odigrao u ovoj sezoni. Najpre se, u prvom kolu Mastersa u Monte Karlu, sastao sa prvim teniserom sveta, Federerom. Švajcarac je odneo pobedu rezultatom 6:3, 2:6, 6:3. Zatim je Đoković ostvario svoj najbolji rezultat u dotadašnjoj karijeri, stigavši do četvrtfinala Rolan Garosa, gde je prvi put ukrstio reket sa Nadalom, ali je bio prinuđen da preda meč. Najzad je, krajem godine, na Mastersu u Madridu, preokrenuo rezultat protiv Mareja i pobedio u meču osmine finala rezultatom 1:6, 7:5, 6:3. Godinu je završio na 16. mestu.

FOTO – OLIMPIJSKI KOMITET SRBIJE/IVICA VESELINOV