ISTORIJSKI DEBAKL LIVERPULA PROTIV REALA IZ MADRIDA

(21.2.2023) – Nikada u istoriji Liverpul nije na jednoj evropskoj utakmici primio pet golova na “Enfildu”, sve do današnjeg duela sa Real Madridom i pogotka kojim je Karim Benzema u 67. minutu stavio tačku na sve nade da engleski tim može do pobede nad Madriđanima prvi put još od 2009. godine.

Teško da će Liverpul i u Madridu imati bilo kakvu šansu za plasman u četvrtfinale Lige šampiona pošto će Real pred svoje navijače sa velika tri gola prednosti.

A sve je počelo idealno za ekipu Jirgena Klopa u meču koji ni po čemu nije ličio na uobičajen duel nokaut faze elitnog evropskog takmičenja. Obe ekipe su od samog početka igrale otvoreno, hrabro i napadački, o čemu svedoči broj postignutih golova, ali i propuštenih prilika koje je teško sve nabrojati i prepričati.

Poveli su domaći već u četvrtom minutu kada je Mohamed Salah posle dobre akcije poslao sa desne strane loptu po zemlji u kazneni prostor, a Darvin Nunjez umakao iza leđa defanzivcima Reala, lucidno šutirao petom iz prve i savladao golmana Kurtou.

Samo deset minuta ksnije bilo je 2:0 za Liverpul, pošto je čuvar mreže Reala napravio komičnu grešku. Primio je loptu i spetljao se pre nego što je odlučio da li da je ispuca ili da dribla, lako mu je Salah oduzeo i postigao gol kojim je postao najbolji strelac Liverpula svih vremena u evropskim takmičenjima.

Nije zbunjeni Real pokazao mnogo u prvih 20 minuta fudbala, ali je u 21. prepolovio prednost Liverpula posle prvog udarca u okvir gola. Odlično je Vinisijus pronašao prostor, precizno šutirao i pogodio dalji ugao.

u 36. minutu golman Liverpula Alison se velikom greškom velikodušno revanširao kolegi sa druge strane terena. Gomez je mirno vratio loptu svom golmanu, ali je Alison u pokušaju da je ispuca pogodio Vinisijusa, a lopta se od Brazilca odbila pravo u mrežu za 2:2 pred odlazak na odmor.

Kako je počelo drugo poluvreme, tako su gosti napravili potpuni preokret posle slobodnog udarca u 47. minutu. Luka Modrić je centrirao sa leve strane iz skraćenog kornera, a potpuno zaboravljeni Eder Militao sa peterca šutirao glavom i pogodio.

Da se Liverpulu sprema istorijska katastrofa preddomaćom publikom naslućivalo se već u 55. minutu – odigrali su Rodrigo i Benzema dobar dupli pas na ivici šesnaesterca, traljavo je šutirao Francuz, ali je lopta zakačila Gomeza, potpuno promenila putanju i prevarila nemoćnog Alisona.

Poslednji udarac već potpuno razbijenom Liverpulu zadao je Karim Benzema svojim drugim golom na utakmici, u 67. minutu. Luka Modrić je odlično povukao kontranapad, izdržao duel na sredini terena i predao loptu Vinisijusu koji je proigrao Benzemu, da bi napadač Reala ubedljivim lažnjakom izbacio istrčalog Alisona i pogodio nebranjenu mrežu.

Raspala se potpuno igra bezvoljnog Liverpula, a Real je bio i više nego zadovoljan posle petog pogotka, pa je gostima iz Madrida ostalo samo da se dobro istrče i odrade posao do kraja utakmice, pred povratak u Madrid, gde će, po svemu sudeći, nakon revanša slaviti plasman u četvrtfinale Lige šampiona.