MALA OSVETA ENGLESKE ITALIJI NA STARTU EP KVALIFIKACIJA

(23.3.2023) – Počele su kvalifikacije za Evropsko prvenstvo koje se naredne godine igra u Nemačkoj.

Derbi na startu i osveta Engleske koja je u Napulju pobedila Italiju sa 2:1, iako to ne može da izbriše poraz u finalu prošlog EP.

Hari Kejn je na meču protiv Italije postao najbolji strelac engleske reprezentacije svih vremena.

Posle gola Rajsa u 21. minutu, kapiten Gordog Albiona uspešno je u 43. minutu izveo jedanaesterac, koji je prehodno dosudio srpski arbitar Srđan Jovanović i tako doveo Englesku u vođstvo od 2:0.

Prednost je kasnije smanjio Mateo Retegi za konačnih – 1:2.

Kejn je po 54. put zatresao protivničku mrežu u dresu svog nacionalnog tima i tako postao najbolji strelac Gordog Albiona svih vremena pošto je za gol pretekao Vejna Runija (53). Iza Harija Kejna ostali su i legendarni Bobi Čarlton (49), Gari Lineker (48), Džimi Grivs (44), Majkl Oven (40)…

U grupi C još je Makedonija pobedila Maltu u Skoplju sa 2:1.

U grupi J Fudbaleri BiH silovito su krenuli u kvalifikacije i slavili u Zenici protiv Islanda – 3:0 (2:0).

Dvostruki strelac bio je Rade Krunić, vezista Milana, dok je pogodak za 3:0 bio delo Amara Dedića, talentovanog fudbalera Salcburga.

U istoj grupi, Portugal je odmerio snage sa Lihtenštajnom i lako izašao na kraj – 4:0 (1:0).

Prvi gol na meču postigao je Kanselo u 8. minutu, na 2:0 povisio je Bernardo Silva u 47., a onda je Kristijano Ronalda u 51. minutu sa bele tačke povisio na 3:0, da bi konačan rezultat postavio u 63. minutu.

Slovačka i Luksemburg su poslednjem meču ove grupe odigrali bez golova – 0:0.

U grupi H Slovenija je u gostima protiv Kazahstana nakon preokreta – 2:1 (0:1).

Poveo je Kazahstan preko Samorodova u 24. minutu.

Izjednačenje “zmajčeka” stiglo je u 47. minutu kada je Brekalo pogodio mrežu domaćina, a potpuni preokret viđen je u 78. minutu, a strelac pobedonosnog pogotka bio je Vipotnik.

U ostalim mečevima H grupe, Danska – Finska 3:1 i San Marino – Severna Irska o:2.