MBAPE JUNAK FRANCUSKE, OVEREN PLASMAN U OSMINU FINALA

Sjajnu fudbalsku predstavu pružili su nam Francuska i Danska. U veoma neizvesnom meču punom napadačkog fudbala prvaci sveta su golovima Kilijana Mbapea savladali četu Kasperra Hjulmanda 2:1 i obezbedili plasman u osminu finala Mundijala u Kataru.

Na stadionu 974 “Galski petlovi” uspeli su da odigraju “protiv” tradicije i izbegnu sudbinu Nemačke i Španije koji su kao branioci titule završili takmičenje u grupi na Mundijalu 2014. i 2018. godine.

Štaviše, Francuska je poslala ozbiljnu poruku svim “izazivačima” jer su oni prva reprezentacija koja je obezbedila nokaut fazu takmičenja nakon dva gola.

Prvo poluvreme susreta proteklo je apsolutno u znaku branioca titule. Prvu ozbiljnu priliku Francuska je imala u 13. minutu, ali je šut glavom Rafaela Varana lako izblokiran.

Samo nekoliko minuta kasnije Adrijen Rabio je iz slične pozicije pokušao na isti način, ali je Kasper Šmajhel bio na pravom mestu.

Do isteka pola sata igre Mbape i Grizmana su još po jednom pripretili golu Danske koja se odlično branila i sačuvala svoju mrežu.

Umalo da se promašaji obiju o glavu četi Didijea Dešana u 36. minutu.

Sjajno je Andreas Kornelijus istrčao kontru i istrčao sam ispred Uga Ljorisa, ali je njegov šut završio tek malo pored gola.

Do kraja prvog dela igre Francuska koja je imala čak 12 šuteva ka golu Danske nije uspela da nađe put do mreže pa smo na pauzu otišli bez golova – 0:0.

Nastavila je Francuska da preti i u drugom poluvremenu, a nakon jednog promašaja u 56. minutu, Kilijan Mbape konačno “probija” bedem Danske četiri minuta kasnije.

Sjajno je povukao Teo Ernandez po levoj strani, pronašao napadača PSŽ-a između cele linije odbrane protivnike, a realizacija za napadača takvog kalibra uvek je čista rutina.

Ipak, taj gol kao da je razdrmao Dance koji su u 68. minutu stigli do izjednačenja.

Odlično je Andersen primio loptu nakon kornera, prosledio je glavomdo usamljenog Andreasa Kristensena koji poravnama rezultat – 1:1.

Samo četiri minuta Lindstrom je imao savršenu priliku da svojoj reprezentaciji donese potpuni preokret, ali je Loris bio još bolji i uspeo je da odbrani ovaj snažan, iz blizine upućen, udarac.

U samom finišu su pripretili i Francuzi, a zatim preko Brajtvajta i Danci, ali sve je u 86. minutu rešio Mbape nakon sjajne saradnje sa Grizmanom. Koman je ostavio loptu Grizmanu kioji je sjajno centrirao ka Mbapeu koji između trojice igrača Danske pronalazi način da matira Šmajhela.

U trećem kolu, 30. novembra, Francuska će igrati protiv Tunisa, a Danska i Australija će igrati za prolaz dalje.

IZVOR/FOTO: MERIDIANBETSPORT