NIKOLA JOKIĆ ZA ISTORIJU – DENVER JE ŠAMPION NBA LIGE

(13.6.2023) – Denver Nagetsi su novi šampioni NBA lige. Ekipa iz Kolorada srušila je Majami Hit u petoj utakmici finalne serije -89:94 (4-1).

Najbolji košarkaš planete, Nikola Jokić je sa 28 poena, 16 skokova i četiri asistencije predvodio Nagetse do najvažnije pobede i prvog šampionskog prstena u istoriji franšize.

Istakao se i Majkl Porter sa  16 poena, dok su Džamal Marej i Koldvel-Poup upisali po 14 poena.

Za Majami, Batler je postigao 21 poen, dok je Bem Adebajo postigao 20, uz 12 skokova.

Nagetsi su za ovu četvrtu, najvažniju pobedu morali da se bore do poslednje kapi znoja. Džimi Batler i drugovi se nisu predavali do poslednjeg zvuka sirene i u Bol areni pružili bitku za pamćenje.

Od prvog minuta je ekipa iz Kolorada delovala nervozno na parketu. Marej, Jokić i drugovi su pravili nekarakteristične greške i često gubili loptu, a na drugoj strani je bio raspoložen Bem Adebajo.

Posle dva minuta igre, izabranici Majkla Melouna su konačno stigli do prvih poena preko Koldvela-Poupa, a zatim i serije od 12 poena i prvog vođstva na meču (12:5).

Ipak, nije dugo vladala dominacija Nagetsa i ponovo je Hit stigao do prednosti preko Adebaja, koji je u samo u prvoj deonici upisao 11 poena. Gosti su posle 12 minuta igre imali prednost – 24:22.

U drugoj deonici je viđena ista slika, mnogo grešaka, izgubljenih lopti i promašaja na obe strane, ali je u većoj nervozi bio Denver.

Džimi Batler je kaznio svaku grešku ekipe iz Kolorada, Robinson i Lauri su pogađali trojke i ubrzo je Majami stigao do dvocifrene prednosti na meču (39:23). Prilazili su Nagetsi na -4, ali je u završnici drugog kvartala ponovo proradio Bem Adebajo i upisao još osam poena na svoje ime. Pred sam kraj prvog poluvremena viđena je rastrzana igra obe ekipe, a na semaforu je pisalo 51:44.

U trećem kvartalu usledila je rezultatska klackalica, Jokić je pojačao gas, a Marej konačno namestio nišan i sredinom deonice pogodio trojku za izjednačenje (60:60)!

Na kraju deonice bilo je 71:70 u korist Majamija zahvaljujući pogotku za tri poena Laurija.

U poslednjem kvartalu je viđen pravi spektakl, Jokić je započeo pogotkom za dva, onda se Marej nadovezao novom trojkom i konačno “odlepio” Nagetse (71:75). Ipak, probudio se neverovatni “plej-of Džimi “i vezao čak 13 poena za novu prednost Majamija dva minuta pre kraja meča – 89:88.

Ipak, odmah je na drugoj strani odgovorio Jokić, a utakmicu je prelomio Koldvel-Poup sjajnom igrom u defaznivi, pa onda i Brus Braun poenima sa linije penala – za konačnih 89:94.