PARTIZAN NAKON FENOMENALNOG PREOKRETA SLAVIO PROTIV OLIMPIJE MILANO

(7.12.2023) – Košarkaši Partizana savladali su Olimpiju iz Milana rezultatom 82:69 u meču 13. kola Evrolige.

Početak utakmice obeležio je sjajni Bruno Kaboklo koji je imao dve vezane trojke i zakucavanje u prvih četiri minuta utakmice. Brazilac je očigledno dobro podesio nišanse sprave ali „nevolja“ crno- belih je što su isto uradili i Maodo Lo i Šejvon Šilds. Posle nekoliko minuta izjednačene košarke i borbe na terenu poena za poen Olimpija Milano je uspela da stekne minimalnu prednost na polovini prve deonice (10:13) protiv petorke crno- belih bez Pantera.

Nesrećna povrede Alekse Avramovića koji je morao da ode u svlačionicu primorala je Željka Obradovića da menja, a Kaboklo je nastavio da dodaje poene u svoj indeks van linije 6,75. Ipak Šilds je sa svoje dve vezane trojke uspeo da negira odličnu prvu deonicu Brazilca (12 poena od 16 svoje ekipe) i donese maksimalnih plus sedam svom timu (16:23). Uspeli su do kraja prve četvrtine donekle crno- beli da smanje prednost rivala i na mali odmor odu sa pet poena zaostatka (20:25).

Početak druge deonice protekao je potpuno u znaku Partizana koji je sjajnim potezima Kevina Pantera i Alena Smailagića u napadu, a zatim sjajnim zalaganjem centra crno- belih serijom 9:2 u potpunosti preokrenuo za tri minuta i poveo (29:27) posle dužeg vremena. Presekao je nalet gostiju Etore Mesine tajmautom iz kog je Šilds nastavio da pogađa za tri poena i četvrtom iz petog pokušaja, te poenima Fojtmana pod faulom u potpunosti okrenuo rezultat za minut (29:33).

Nastavila je Olimpija seriju poenima Tonuta i u potpunosti i neutrasiala dobar period igre crno- belih. Odgovorio je Smailaić zakucavanjem, Šilds potom ubacio i petu trojku iz sedmog pokušaja, a Panter uspeo da postigne poene sa penala posle veoma faula defanzivaca gostiju. Do kraja poluvremena viđene su po nekoliko situacija na obe strane sa kontantima na ivici faula i nekoliko dobrih odbrana na dve strane. Na kraju, tačku na izjednačeno prvo poluvreme stavio je Bruno Kaboklo zakucavanjem (39:44).

U nastavaku igre viđena je čvršća odbrana na obe strane, ali posle nekolicine promašaja stvaru svoje ruke su preuzeli gosti. Kaznio je Šilds neopreznost odbrane crno- belih lakim poenima, a Lo momentalno odgovorio na trojku Nanelija istom merom. U nekoliko navrata je Partizan je promašio šuteve iz otvorenih pozicija, čak dva puta nisu ni uputili šut pre isteka vremena za napad, a kazna je stigla brzom serijom 7:0 i zakucavanjima Hola, poenima Hajnsa i na kraju trojkom Melija koja je tada bila najveća prednost Olimpije od početka utakmice na polovini četvrtine (45:56). Pokušao je Željko Obradović da prodrma ekipu tajm- autom, ali prednost italijanskog tima nastavila je da raste i otišla na velikih plus 15 (45:60).

Delovalo je u tim momentima da je Partizan na pragu poraza, ali crno- belli su već nekoliko puta ove sezone pokazali mentalitet i preokrenuli utakmicu u svoju korist. Odjednom su crno- beli pronašli najbolje šuteve i čvrstu odbranu. „Povukli“ su Naneli i Ledej za prekid perioda bez poena. Na dva minuta pre kraja treće četvrtine imali su crno- beli i dalje 11 poena zaostatka. Usledilo je nekoliko grešaka gostiju, a na semaforu je samo minut i po kasnije stajao rezultat 61:62! Furioznu seriju Partizana najavio je Panter trojkom, Zek Ledej vezao je pet poena, da bi kapiten sa linije penala stavio tačku za nestvarnu seriju 16:2 i kraj treće četvrtine.

Bilo je očiglednoda je „ušla voda u uši“ italijanskom satavu. Uspela je ipak Olimpija da se stabilizuje na startu četvrte deonice u kojom smo u uvodnih tri minuta videli požtrovanu odbranu na obe strane i još uvek egal na parketu (65:54).  Sa pet vezanih poena Nanelija pokrenuo je neverovatnu seriju crno-  belih koja je neutralisala čvrstu odbranu gostiju.

Preuzeo je šuter crno- belih odgovornost u napadu u najvažnijim trenucima ubacio “trojku”, potom i “dvojku”. Pobedu je overio Kevin Panter poenima iz svoje pozicije da bi Zek Ledej stavio tačku na seriju 15:2 za tada (76:64). Bilo je jasno da gosti neće uspeti da se oporave i do kraja utakmice samo su uspeli da ublaže poraz. Veliki trijumf Partizana zapečatili su Panter i Anđušić trojkama na 20 sekundi pre kraja. Na kraju velika i važna pobeda beogradskog tima (82:69).