PARTIZAN ZIMUJE NA LIDERSKOJ POZICIJI, BOLJI OD ZVEZDE U DERBIJU!

(20.12.2023) – U jednom od kvalitetnijih Večitih derbija odigranih u poslednjoj deceniji, Partizan je iznenadio i sasvim zasluženo savladao Crvenu zvezdu. Tim iz Ljutice Bogdana je bio apsolutni favorit, imajući u vidu celokupnu situaciju poslednjih mesec dana, ali su izabranici Igora Duljaja na terenu pokazali da nijedna pobeda, a pogotovo u ovakvim utakmicama, nikome nije garantovana bez ozbiljnog truda. Tim iz Humske se više trudio, bio borbeniji i konkretniji i otuda dolazi pobeda vredna povratka na lidersku poziciju uoči zimske pauze. S druge strane, Crvena zvezda ima mnogo toga da analizira i menja tokom zime, jer definitivno u timu fudbalski odsutnog Baraka Bahara mnogo toga ne funkcioniše!

Partizan – Crvena zvezda 2:1 (1:0)
Strelci: Endiaje u 71. minutu za Crvenu zvezdu, a Natho u 41. (iz jedanaesterca) i Saldanja u 66. minutu za Partizan.
Žuti kartoni: A. Jovanović, Saldanja, Nikolić (Partizan), Mijatović (Crvena zvezda).
Partizan: A. Jovanović, Stojković, Ilić, Marković, Antić, Stjepanović, Belić, Natho (od 69. Severina), Zahid, Kalulu (od 79. Nikolić), Saldanja (od 89. Šćekić).
Crvena zvezda: Glazer, Nedeljković (od 65. Endiaje), Spajić, Dragović, Rodić, Mijailović (od 46. Kanga), Hvang (od 89. Kraso), Katai, Bukari, Olanjinka (od 46. Lučić), Mijatović

Za razliku od mnogih prethodnih, ovaj derbi počeo je otvorenom igrom s obe strane. Partizan je imao prvu veliku priliku, ali Saldanja nije uspeo da sa pet metara ubaci loptu u mrežu. Pre njega je pokušao iz daljine i Natho, ali je Glazer dobro reagovao. Probudila se i Crvena zvezda, pošto je mladi Mijatović, koji je dobio šansu pre Endijaea i Krasoa, šutirao sa ivice kaznenog prostora, a Jovanović uspeva krajnjim naporom da skrene loptu u korner. U narednim minutima napali su crveno- beli jako i konkretno, pa je Partizan morao grčevito da se brani. Severna tribina je “prokljućala” posle pogotka Mijatovića na dodavanje Olanjinke, ali je inače odlični sudija Minaković dosudio nedozvoljenu poziciju, na asistenciju pomoćnika. Da je ofsajda bilo potvrdila je i VAR tehnologija, pa je Partizan zadržao prednost. Ipak, samo pet minuta kasnije, Katai šutira, blokira to odbrana crno- belih, a popularni Magiko, kod kojeg na ovom derbiju nije bilo nikakve magije, nakon kornera traljavo šutira sa šest metar. Odbrana Partizana panično izbacuje loptu samo do Olanjinke, koji šutira glavom, Jovanović je savladan, ali je kapiten Marković izbacio loptu sa gol linije. Usledio je ubrzo i još jedan pokušaj Mijatovića, a možda i najbolju priliku promašio je Osman Bukari. Srčan i odlični Hvang je dao odličnu loptu u prostor, ubacio se Bukari, kratko povukao u desnu stranu, potom šutirao, ali je lopta otišla tik pokraj desne stative.

U jeku opšte inicijative Crvene zvezde, Partizan je poveo. Jedan bezazleni prodor Aranđela Stojkovića u penal “pretvara” Rodić. Desni bek Partizana gotovo je izašao u gol aut, ali je onda Rodić potpuno nepotrebno uklizao i faulirao Stojkovića. Prvobitno je minaković pokazao na korner, ali je na poziv iz VAR sobe preinačio odluku, posle gledanja snimka. Iznenadni poklon na pravi način koristi Bibars Natho, koji je savladao zenljaka Omrija Glazera- 1:0 za domaćina!

Do odlaska na odmor nije bilo većih uzbuđenja, a odmah po nastavku utakmice usledila je bakljada sa severne tribine i kraći prekid. Lučić unesto Olanjinke i Kangu na mestu Mijailovića trebali je da unesu promenu ritma i pokrenu tim iz Ljutice Bogdana. Još jednom odlični Hvang u 54. minutu lažnjakom “zalama” dvojicu protivnika, ali njegov udarac lagano hvata Jovanović. Na drugoj strani je pokušao odmah potom i Zahid. Pošto mu je Saldanja ostavio povratnu, Zahid je iz kolena za malo šutirao pokraj leve stative. Minut kasnije isti igrač ima još bolju priliku- Saldanja dribla i prolazi po desnoj strani, ubacuje loptu, ali je kapiten Dragović bio za nijansu brži od Zahida. Korner je za Partizan, koji se ni tada nije branio, već je Duljaj sa svojom ekipom nastavio da se nadmeće sa Baharovom četom. Toće se isplatitiu  66. minutu, samo minut pošto je mladi Kosta Nedeljković ustupio mestu Šerifu Endijaeu. Opet su akteri Zahid i Saldanja, ali je ovoga puta Zahid odlično prostao, Spajić je “ispao”, a odličan pas saigrača koristi Mateuš Saldanja, koji pogađa sam ugao Glazerovog gola za velikih 2:0!

Krenula je Crvena zvezda svim ilama u napad i odmah po primljenom golu Mijatović je odlično šutirao glavom, ali je Jovanović uz pomoć stative izbacio loptu u korner. Konačno, u 71. minutu, crveno- beli postižu pogodak. Bukari je probio po desnoj strani, centrirao na peterac gde su Katai i Endijae. U gužvi je loptu ka golu skrenuo Senegalac, smanjivši na 2:1, i to tek drugim svojim golom u Super ligi.

Nastavila je Zvezda s jurišima i zamalo stigla do egala u 78. minutu. Kanga majstorski šutira iz slobodnog udarca sa oko 20 metara, ali Jovanović maestralno paradira i vadi loptu iz desnog gornjeg ugla. Uzvratio je i partizan, rezervista Nemanja Nikolić nije dobro iz voleja šutirao, a onda je četiri minuta kasnije Mijatovići poništen i drugi pogodak, i ovoga puta opravdano. Sa ivice kaznenog prostora silovito šutira Kanga, Jovanović odbija na penal, plasira Mijatović loptu u mrežu, ali se aktivirao iz nedozvoljene pozicije.

U 90. minutu na teren je ušao i Kraso, u pokušaju da se stigne do pogotkka u sedam minut nadoknade. Upravo je Francuz spremio veliku šansu za Kataija, posle prodora i centaršuta s desne strane. Glavom je Katai zahvatio loptu na petercu, ali je loše šutirao i propustio poslednju priliku da se “izvuče” bod.

Poslednji sudijski zvižduk označio je kraj sadržajnog i zanimljivog 171. derbija, posle kojeg se Partizan vratio na čelo tabele. Pristalica Partiznana ni ovoga puta nije bilo na južnoj tribini, ali je zato na severu bilo bure negodovanja po završetku. Igrači su krenuli ka navijačima da ih pozdrave, ali su ih ovi oterali put svlačionice, uz salve uvreda! Ostaje samo da se vidi da li će glavni krivac za “raštimovani” skupi tim, bezidejni trener Bahar, konačno dobiti kaput na izlazu iz Ljutice Bogdana…