POBEDA SRBIJE U AMERICI POSLE PREOKRETA

Fudbalska reprezentacija Srbije odigrala je u Los Anđelesu prijateljsku utakmicu protiv Sjedinjenih Američkih Država, rezultat je bio 2:1 za “Orlove”.

Strelci za Srbiju bili su Luka Ilić u 43. i Veljko Simić u 46, dok je Brendon Vaskes doveo domaćina u prednost u 29. minutu ovog zanimljivog duela.

Sem Dejana Joveljića, Ranka Veselinovića i Đorđa Petrovića koji igraju za klubove u MLS ligi, ostatak srpskog tima činili su igrači iz domaćih klubova, koji su pokazali da se i na njih može računati u nekima od predstojećih mečeva fudbalske reprezentacije, kako u Ligi nacija, tako u kvalifikacijama za EURO 2024.

Selektor Dragan Stojković od početka meča šansu je dao Đ. Petroviću, Mijailoviću, Veselinoviću, Stojiću, N. Petroviću, Topiću, Petkoviću, Lučiću, Iliću, Simiću i Joveljiću.

Za SAD su od početka meča na terenu bili Slonina, Gresel, Zimerman, Nil, Gomes, Vaskes, Sonora, Sendehas, Moris, Pomikal i Kovel.

Prvu priliku imali su “Orlovi” u četvrtom minutu posle kornera koji je izveo Simić. Bila je to uigrana akcija na drugu stativu za Joveljića, ali je njegov pokušaj zaustavio neko od Amerikanaca na gol liniji.

Uzvratio je Vaskes posle greške golmana Srbije, nakon njega i Kauvel je oprobao svoj udarac, posle čega nije bilo promene rezultata.

U 24. minutu Moris je udarcem sa ivice šesnaesterca završio jedan kontranapad SAD-a, ovoga puta Petrović je sjajno intervenisao.

Pet minuta nakon toga domaća selekcija je povela. Brendon Vaskes je udarcem glavom smestio loptu u mrežu Petrovićevog gola i tako materijalizovao nešto bolju igru svog tima u prvih pola sata.

Uzvratili su reprezentativci Srbije odmah po primljenom golu. Joveljić i Petrović su razmenili dupli pas na sredini terena, probio je levi bek Srbije, uputio povratnu za Simića na petercu, ovaj je šutirao ali istakao se golman Slonina, koji je krajnjim naporom zaustavio taj pokušaj kapitena Srbije.

U 36. minutu viđena je još jedna dobra prilika za Srbiju, ponovo su glavni akteri bili isti, udarac Simića odbranio je Slonina.

Tri minuta nakon toga Amerikanci su imali veliku šansu posle kornera, ali srećom po “Orlove” nisu je iskoristili.

A onda majstorija Luke Ilića iz slobodnog udarca u 43. minutu. Fudbaler TSC-a fantastično je našao pukotinu u “živom zidu” i poravnao razultat, reklo bi se potpuno zasluženo.

Selektor Srbije izvršio je dvostruku promenu po povratku sa odmora, golman Petrović i Topić prepustili su mesto Rosiću i Štuliću.

Drugo poluvreme nije moglo bolje da počne za “Orlove”. Ispucana lopta iz zadnje linije tima stigla je Štulića koji je u borbi za poziciju navukao na sebe protivničke defanzivce što je iskoristio Veljko Simić, koji je utrčao iz drugog plana i rutinskom realizacijom doneo prednost Srbiji.

U 51. minutu Štulić je postigao pogodak, ali je on poništen zbog nedozvoljene ofsajd pozicije.

Pet minuta nakon toga naša reprezentacija imala je dosta sreće, s obzirom da je Kauvel dva puta pogodio stativu, taj drugi pokušaj zaustavio je i golman Rosić, a u nastavku akcije Mijailović je klizećim startom otklonio opasnost ispred svog gola.

U 62. minutu šansu u timu Srbije dobili su Ivezić i Pantović, umesto Ilića i Lučića. Reagovao je i Entoni Hadson koji je izvršio trostruku izmenu, Džons, Akosta i Houp su zaigrali umesto Gresela, Pomikala i Vaskesa, nešto ranije su dobili priliku Vilijamson i Long umesto Sonore i Zimermana.

Nije bilo većih uzbuđenja u narednih deset minuta igre, a raspoloženi Kauvel prepustio je mesto u timu Arioli.

Upravo je on u 74. minutu uputio udarac ka golu Rosića, ali je srpski čuvar mreže bio siguran.

Odlučio se selekor Srbije da nakon toga umesto Simića uvede defanzivca Damjanovića i tako ojača odbranu u poslednjih petnaest minuta utakmice.

Nisu se predavali domaći fudbaleri, a Vilijamson je u 78. minutu naterao Rosića da ponovo interveniše.

Deset minuta pred kraj meča šansu je dobio Bijelović umesto Petkovića.

Iako su domaći igrači imali veću inicijativu, fudbaleri Srbije su organizovanom i disciplinovanom igrom sačuvali prednost do poslednjeg sudijskog zvižduka i tako zabeležili pobedu u kvalitetnoj proveri.