SPORTSKE LEGENDE BEOGRADA – NEBOJŠA ILIĆ

(27.12.2022) – Nebojša Ilić rođen je u Beogradu, 26. februara 1968.

Rekorder je post SFRJ prvenstava po broju postignutih koševa na jednom meču (21. novembra 1992. godine u meču sa  Vojvodinom  postigao je 71 poen). Takođe drži i klupski rekord po broju poena na jednoj Kup utakmici, jer je u sezoni 1992/93 postigao 42 poena protiv Big Eneksa iz  Valjeva.

Za Zvezdu je debitovao u sezoni 1985/86 kada je kao talentovani tinejdžer povremeno ulazio u igru. Već u narednoj sezoni u plej-ofu je imao prosek od 8,6 poena po meču, a crveno-beli su senzacionalnom pobedom protiv Cibone u polufinalu doigravanja stigli do finala gde su poraženi od Partizana.

Nebojša Ilić je u sezoni 1987/88 prvi put bio najbolji strelac Zvezde sa ukupno 612 poena u svim takmičenjima (prosek 17,5 po meču), ali ekipa izuzev polufinala evropskog Kupa Radivoja Koraća nije u domaćim takmičenjima ostvarila zapažen rezultat.

Ilić je i naredne sezone 1988/89 bio prvi strelac Zvezde sa ukupno 535 poena na 37 utakmica u svim takmičenjima (prosek 14,5 poena po meču), ali tim nije mogao dalje od polufinala doigravanja.

Sledeću sezonu je propustio zbog vojske, a u tim se vratio u sezoni 1990/91, kada je u Kupu pobednika kupova imao sjajne partije i beležio 23,2 poena po meču, a sa ukupno 17,5 poena u svim takmičenjima bio je najbolji strelac Crvene zvezde po proseku postignutih poena.

Sezona 1992/93, najbolja u karijeri Nebojše Ilića. Bio je MVP i najbolji strelac prvenstva Jugoslavije sa 30,6 poena u ligaškom delu (1041 poen, 34 meča). Postavio je pomenute rekorde od 71 poena na utakmici u šampionatu i 42 u Kupu Jugoslavije. Imao je i 50 postignutih poena u pobedi protiv OKK Beograda od 112:102, a Zvezda je posle dugo vremena sa prve pozicije otišla u doigravanje.

Crveno-beli su sa 3:2 u pobedama savladali Partizan u finalnoj seriji i posle 21 godine stigli do šampionske titule, a Ilić je bio najbolji strelac doigravanja sa 25,4 poena i najbolji strelac finalne serije sa 23,8 poena po utakmici. Navijačima je u sećanju ostao njegov način izvođenja slobodnih bacanja u finišu majstorice protiv Partizana, kao i ples na centru terena u prepunoj hali Pionir.

Osvojio je tri zlatne medalje sa mlađim kategorijama reprezentacije Jugoslavije i sva tri puta bio je najbolji strelac ekipe. Na Evropskom prvenstvu za kadete 1985. godine u Bugarskoj imao je prosek od 20,4 poena po utakmici (143 poena, sedam mečeva), bio prvi strelac tima i treći na turniru. U tom timu igrali su još Toni Kukoč,  Vlade Divac ,  Rade Milutinović, Nenad Trunić,  Slaviša Koprivica …

Zlatnu medalju osvojio je i na šampionatu Starog kontinenta za juniore 1986. godine u Austriji i sa prosekom od 15 poena po meču (105 poena, sedam utakmica), ponovo bio vodeći košgeter tima. U ekipi prvaka Evrope pored Ilića igrali su još Divac, Kukoč, Dino Rađa, Aleksandar Đorđević, Luka Pavićević,  Miroslav Pecarski  i dr.

Zlatnu medalju je osvojio i na Svetskom prvenstvu za juniore u italijanskom  Bormiju  1987. godine, gde je sa prosekom od 15,3 poena po meču još jednom bio prvi strelac tima Jugoslavije (92 poena u šest utakmica). Tim su ponovo činili Divac,  Đorđević ,  Rađa , Kukoč,  Pavićević , Pecarski i dr.

Nebojša Ilić radi kao tim menadžer  Crvene zvezde  i  reprezentacije Srbije.

Projekat Sportske legende Beograda sufinansiran je sredstvima Gradske uprave grada Beograda, Sekretarijata za kulturu.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

FOTO: PRINTSCREEN