SRBIJA OD MONTEVIDEA DO KATARA (VI)

(23.12.2022) – Sistem takmičenja na prvom svetskom prvenstvu u fudbalu bio je jednostavan. Pobednici iz sve četiri grupe obezbedili bi plasman u polufinale. Žreb je hteo da se u toj fazi takmičenja sastanu Urugvaj – Jugoslavija i Argentina – SAD.

Stadion: Sentenario. Gledalaca: oko 80 hiljada. Sudija: Žilberto de Almeida Rego (Brazil).

JUGOSLAVIJA
: “El Grande” Milovan Jakšić (BASK), Milutin Ivković-Milutinac (BSK), Dragoslav Mihajlović (BSK), Milorad-Mikica Arsenijević (BSK), Ljubiša Stefanović (Set, Francuska), Momčilo Đokić (Jugoslavija), Aleksandar Tirnanić-Tirke (BSK), Blagoje-Moša Marjanović (BSK), Ivica Bek (Set, Francuska), Đorđe-Đokica Vujadinović (BSK), Branislav Sekulić (JUGOSLAVIJA). Selektor: Boško Simonović.

Strelci: Sea (18, 67, 72), Anselmo (20, 31) i Iriarte (61) za Urugvaj, a Vujadinović (6) za Jugoslaviju.

Urugvaj je bio favorit u duelu sa Jugoslavijom, posebno što su nas Južnoamerikanci deklasirali sa 7:0 na Olimpijskim igrama u Parizu 1924. godine. Pedro Sea tada je postigao dva gola. Ovaj put nije pomogao ni Milovan Jakšić, koji je dobio nadimak El Grande posle sjajnih odbrana u pobedi nad Brazilom od 2:1.

Teren na Sentenariju bio je okružen kanalom širine dva metra, koji je bio ispunjen vodom, da publika da ne bi ušla u teren. Kanal je bio prekriven mrežom od žice, da ne bi lopta upala u vodu.

Utakmica je počela sjajno po našu ekipu. Đorđe Vujadinović je postigao gol već u šestom minutu igre i Jugoslavija je povela sa 1:0. Naši su nastavili sa odličnom igrom, izvrsno su se kretali i potpuno zbunili domaćina, a 80.000 gledalaca je pokušalo navijanjem da pokrene Urugvajce.

Đorđe Vujadinović je opisao šta se sve potom dešavalo:

-Jednu loptu uputio sam prema levom krilu gde je prihvatio Bane Sekulić, načinio nekoliko koraka i centrirao… Moša Marjanović je bio na pravom mestu i ne stigavši da loptu zahvati glavom ili nogom, naleteo je na nju grudima i – 2:0 za nas … Sudija je poništio taj gol iz razloga koji nikada nisu objašnjeni. Bili smo zaprepašćeni – rekao je popularni Đokica.

Suštinski, to i nije bilo iznenađenje. Utakmicu je vodio Brazilac Almeida Rego, ubedljivo najgori sudija na šampionatu, koji je otvoreno navijao za Južnoamerikance. Duel između Argentine i Francuske završio je u 84. minutu da Francuzi sa igračem manje ne bi stigli do izjednačenja, a Jugoslaviji svakako nije želeo da oprosti izbacivanje sa takmičenja njegovog Brazila. Posebno što je u širem sastavu Karioka bio i njegov rođeni brat Alfredo Rego.

Projekat „Srbija od Montevidea do Katara“ sufinansiran je sredstvima Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.