SREBRO ZA JUNIORKE U OSIJEKU

(1.6.2024) – Juniorski deo Šampionata Evrope malokalibarskim oružjem u Osijeku je počeo vrlo dobro za srpsku reprezentaciju. Naša ženska omladinska ekipa osvojila je srebrnu medalju u timskom takmičenju u gađanju puškom iz trostava. Pojedinačno najuspešnija je bila Emilija Ponjavić, koja je stigla do finala i zauzela sedmo mesto.

Srbija je do ekipnog srebra došla najviše zahvaljujući sjajnom finišu. Sve članice našeg tima, Emilija Ponjavić, Anja Knežević i Aleksandra Havran, su odlično gađale iz poslednjeg, stojećeg, stava i za krug nadmašile trećeplasiranu Norvešku. Zlato je osvojila Nemačka

Današnje srebro je druga evropska medalja za žensku juniorsku reprezentaciju puškom ove godine. Na EP vazdušnim oružjem u Đeru mlade Srpkinje su postale prvakinje Starog kontinenta. U sastavu su tada bile Havranova, Ponjavićeva i Ljiljana Cvetković.

Kad je o pojedinačnom takmičenju u trostavu reč, Emilija Ponjavić, članica Trstenika, je ekipnom uspehu doprinela sa 585 krugova, što joj je donelo  treće mesto u kvalifikacijama. Od početka finala bila je u borbi za medalju. Posle klečećeg stava nalazila se na četvrtom mestu sa minimalnim jednim desetim delom kruga zaostatka za trećeplasiranom Pernile Nor-Vol iz Norveška. U narednih 15 metaka, ležećim stavom, gađala je vrlo dobro i popela se na treću poziciju. Međutim, naša reprezentativka je, za razliku od kvalifikacija, u stojećem stavu izgubila dobar ritam. Par lošijih hitaca u nizu su je koštali boljeg plasmana, pa je finale završila posle 40. hica kao sedmoplasirana.

Kneževićeva je pojedinačno bila 19, a Havranova 20. Srbiju su predstavljale još tri devojke čiji se rezultati nisu računali za ekipni plasman, a najuspešnija od njih bila je Ljiljana Cvetković na 35.mestu.

Malo je nedostajalo da Srbija i u finalu trostava za juniore ima predstavnika. Petar Erdei je zauzeo 10. mesto sa 577 krugova. Rezultat za jedan krug bolji bi mu doneo osmu poziciju u kvalifikacijama. Nedaleko od finala bio je i Aleksa Rakonjac na 18. mestu. U ekipnom plasmanu Srbija je zauzela deseto mesto, a dominirali su Poljaci. Osvojili su ekipnu titulu sa novim evropskim juniorskim rekordom, zlato i srebro u pojedinačnoj konkurenciji.

Sutra će u Osijeku biti održano juniorsko takmičenje u miks parovima u trostavu.