CRVENA ZVEZDA ČASNO PORAŽENA OD MANČESTER SITIJA 3:1

(19.09.) – Na stadionu Etihad, pred oko 53.000 gledalaca, u okviru 1. kola grupe G sastali su se aktueni osvajač Lige šampiona, domaći Mančester siti, i naš šampion, Crvena zvezda. Španac Pepe Gvaridiola, trener Mančester sitija, odlučio se za sastav:

Ederson- Voker, Dias, Ake, Gomez- Rodrigo, Bernardo, Nunjes, Foden- Alvarez i Haland.

Izraelac Barak Bahar, strateg Crvene zvezde, izveo je na teren sledeći tim:

Glazer- Điga, Dragović, Rodić- Mijailović, Stamenić, Hvan, Mitrović- Bukari, Ivanić i Endiaje

Iz priloženog se vidi da je Bahar iznenadio izborom mladog štopera, Nasera Đige, dok će Srđan Mijailović po prvi put igrati na poziciji klasičnog desnog beka. U napadu je prednost dobio Šerif Endijae ispred Krasoa i Olajnika.

Sasvim očekivano, s početka mela domaćini su preuzeli inicijativu. U osmom minutu Dragović izbacuje loptu u korner, posle napada sa desne strane. U nastavku akcije pokušao je Foden sa nekih 20 metara, ali šut ide visoko preko gola. Samo tri minuta kasnije isti igrač pokušava atraktivno “makazicama”, udarc je bio loš i odlazi pokraj gola.

Opasna situacija viđena je u 15. minutu- Rodri je dobro šutirao, ali je Omri Glazer sigurno intervenisao. Pokušala je Crvena zvezda odmah potom da uzvrati, međutim taj napad lako su zaustavili defanzivci ekipe u nebesko plavim dresovima. Na isteku 17. minuta sa ivice kaznenog prostora pokušao je i Hulijan Alvares, ali je opet Izraelac bio uspešniji.

U 19. minutu Điga je iznenadila Halanda- ostao je štoper našeg tima “kratak” u skoku posle ubacivanja sa desne strane, ali je ta lopta iznenadila norveškog asa. U 23. minutu videli smo i žuti karton za Rodrija. On je nesmotreno startovao visoko podignutom nogom na Osmana Bukarija, dovoljno da portugalski sudija pokaže prvu javnu opomenu na meču.

Na isteku 25. minuta dosta sreće za Crvenu zvezdu. Na centaršut Fodena sa leve strane visoko skače Haland na petercu, ali njegov udarac glavom završava na prečki.

Dve situacije viđene su u 29. minutu. Nakon udarca kapitena Vokera usledio je korner, Ake pokušava sa zemlje glavom s nekih 11 metara da gađa donji levi Glazerov ugao, ali Izraelac “vadi” loptu iz gola. U 30. minutu viđena je i prva prilika za Crvenu zvezdu. Probio je Bukari po desno strani, dobro centrirao, ali je Ederson intervenisao ispred Endijaea.

Nastavio je Mančester siti da ređa napade, pokušao je Haland glavom u 34. minutu, a samo dva minuta kasnije Foden hvata polu- volej, srećom lopta pogađa nekoga u odbrani naše ekipe i završava u korneru.

U 38. minutu pokušava Alvares sa ivice šesnaesterca, no Glazer još jednom odlično interveniše, za čak 10. korner Mančester sitija u tom trenutku. Izraelac spašava svoj tim i u 40. minutu. Na četiri metra od gola ostao je sam Foden, srećom šutira glavom u Glazera, koji još jednom bravurozno interveniše.

Pomalo iznenađujući potez vuče Gvardiola u 44. minutu- umesto Bernarda Silve u igru šalje Žeremi Dokua, koji je bio i najavljen u startnoj postavi. A onda…

45. minut- Crvena zvezda vodi 1:0 !!! Fenomenalan dubinski pas koristi Osman Bukari, ide sam na Edersona i rutinski postiže pogodak. Zastavica je podignuta, ali posle VAR provere Portugalac Pineida pokazuje na centar!

Fudbal je definitivno čudna igra… Apsolutna inicijativa Mančester sitija, imali su domaći čak 22 udarca na gol od toga sedam u okvir, spašavao je Glazer naš tim, a onda je iz drugog ozbiljnijeg napada Bukari majstorski matirao Edersona.

Drugo poluvreme samo što je počelo, a Mančester siti je već izjednačio! Haland je lepo uposlio Alvaresa, koji je majstorski uspeo da savlada Glazera i poravna rezultat na 1:1.

U 53. minutu odlično se ubacuje Voker po desnom boku, Dragović se spetljao, lopta ponovo dolazi do kapitena domaćeg tima, koji uspeva da pogodi mrežu. Na svu sreću, Voker je u začetku akcije bio u nedozvoljenoj poziciji, pa pogodak nije priznat. Samo tri minuta kasnije drugi žuti karton u redovima Mančester sitija dobija Ruben Dijaš, zbog oštrog starta u nameri da zaustavi polu kontru naše ekipe.

Hulijan Alvares ponovo pokušava sa nekih 16 metara, Glazer kratko odbija loptu, ali Haland ne uspeva da je bolje zahvati i sprovede u mrežu, pre no što je odbrana raščistila opasnost. Nakon toga uspedila je još jedna promena u redovima domaćin, u igri je Manuel Akanđi umesto Serhija Gomesa.

Branio je Glazer svašta u prvom delu igre, ali je onda kardinalno pogrešio u 60. minutu. Stamenić na ivici kaznenog prostora, iskosa sa leve strane pravi prekršaj, Alvares centrira, bila je to prilično spora i visoka lopta, Glazer pogrešno ceni let, promašuje “boksovanje”, pa domaćini dolaze do preokreta- 2:1.

Vođstvo kao da je dalo dodatni motiv domaćinima. Pokušao je Rodri sa nekih 20 metara, lopta je prohujala tik pored leve stative. Potom u 63. minutu pokušava glavom iskosa Haland, sa nekih pet metara, ali ovoga puta Glazer brani, odbija do stative i otklanja opasnost. Nakon kornera ponovo preti Ake.

Konačno smo u 67. minutu videli jedan dobar napad Crvene zvezde. Pokušao je Mirko Ivanić sa 18 metara, ali je bio neprecizan. Usledila je odmah izmena i to dvostruka. Umesto Ivanića i Endijaea na teren ulaze Kraso i Olajinka.

Nova šansa za domaće viđena je u 69. minutu. Pokušava Doku iskosa sa leve strane, ali ponovo Glazer brani. Usledio je prvi korner u nastavku igre za četu Pepa Gvardiole, ali je Rodri bio neprecizan glavom. Bio je to čak 30. šut ka golu igrača Mančester sitija u tom trenutku!

Prilično ležerno je Rodri prošao kroz odbranu našg tima, pogrešila je odbrana u pruzimanju, pa je Rodri sa nekih 13 metara plasirao neodbranjivo loptu u donji levi ugao Glazerovog gola za 3:1.

Ušao je u igru i Vladimir Lučić umesto Stefana Mitrovića. Domaćini su malo usporili ritam, što koristi Crvena zvezda. Pokušao je Bukari u 81. minutu da uhvati volej posle prodora Krasoa, ali je promašio loptu. U nastavku akcije Marko Stamenić dobija žuti karton, a potom slede i nove izmene. U Crvenoj zvezdi šansu dobija Degenek, umesto Bukarija, a Kings Kvanga menja Korejca Hvanga. Menja i Gvardiola, izvodi Fodena, Rodrija Dijasa, a na teren šalje Kalina Filipsa, Rika Luisa i Oskara Boba.

Upravo je Bob okušao udarac sa 16 metara u 85. minutu, Glazer je ponovo na mestu i izbija loptu u korner, čak 12. za ekipu Mančester sitija. U poslednjih desetak minuta viđena je jedna polu- prilika za domaće, jer su obe ekipe čekale kraj meča.

Crvena zvezda je poražena časno, imali su domaći apsolutnu inicijativu tokom cele utakmice, ali je najbitnija činjenica da je naš predstavnik pokazao da ovakvim pristupom može da se nosi sa preostala dva protivnika iz grupe, Lajpcigom i Jang Bojsom.