VELIKO SLAVLJE U ISTANBULU, MANČESTER SITI JE ŠAMPION EVROPE

(10.6.2023) – Došao je trenutak odluke. Konačno smo saznali koja ekipa je najbolja na starom kontinentu za sezonu 2022/2023. U Istanbulu su se na stadionu “Ataturk” sastali engleski Mančester siti i Italijanski Inter.

Englezi su do samog finalnog meča redom pobeđivali Lajpcig, Bajern Minhen i Real Madrid. Sa druge strane put do završnice za italijanski tim izgledao je ovako. Pobeđivani su Porto, Benfika i veliki gradski rival Milan.

Sastavi timova:

Utakmici su prisustvovale mnogobrojne ugledne zvanice među kojima su bili Turski predsednik Redžep Taip Erdogan i predsednik Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohamed bin Zajed.

U prvih 20 minuta utakmice nije viđena lepota fudbala kakva je mogla biti prikazana. Po nekoliko prilika na obe strane uz konstataciju da bismo mogli reći da je Mančester Siti bio nešto konkretniji. Ipak i Inter je pokazao da ima veliku želju i motiv da osvoji toliko očekivani trofej.

U 26. minutu veliku grešku Edersona mogao je da kazni Barela i dovede Inter u vođstvo međutim nije bilo promene rezultata.

U narednom, 27. minutu, odmah je usledio odgovor Sitija. De Brujne je asistirao Halandu koji je odlično šutirao ali je Onana bio postavljen na pravom mestu.

U 35. minutu, velika nesreća za De Brujnea. Doživeo je povredu i morao da napusti teren što mu se dogodilo i u finalu protiv Čelsija 2021. godine.

Prvih 45 minuta utakmice završeno je dakle bez pogodaka a meč je bio produžen 2 minuta.

Početkom drugog poluvremena nismo videli nijednu izmenu dva trenera a mogli bismo reći da su navijači Intera bili nešto glasniji. Pored toga, u Italiji je bila priređena velika podrška Interu. Naime na stadionu “Đuzepe Meaca” postavljen je veliki video bim pomoću kojeg su navijači mogli da bodre voljeni klub.

Od 55. do 60. minuta Mančester siti je bio izuzetno agresivan i imao nekoliko izglednih prilika koje nije realizovao.

Ipak beležimo priliku za Inter u 59. minutu, posle velike trapavosti odbrane Mančestera. Umesto da proigra Lukakua koji je bio u dobroj poziciji, Lautaro je želeo sam da završi akciju koja je ipak otišla u nepovrat.

68. minut. Mančester siti dolazi u vođstvo od 1:0 preko Rodrija. Bernardo Silva je dodao loptu koju je dobio Rodri na ivici šestnaesterca i pronašao desnu stranu mreže sjajnim udarcem.

Već u narednom napadu kolosalna prilika za Inter i izjednačenje. Federiko Dimarko je došao do lopte nakon odbitka u petercu i šutirao glavom na gol. Bio bi to gol da nije pogodio saigrača.

Foden je možda mogao da reši pitanje pobednika u 77. minutu posle odlične prilike za Siti, šutirao je u donji desni ugao, ipak i dalje je bilo 1:0.

U 89. minutu Ederson je odlično spasio svoj gol. Loptu je glavom udario Romelu Lukaku sa velike blizine. Njegov pokušaj je išao nisko po sredini gola, ali nije uspeo da iskoristi neverovatnu priliku za Inter.