ZVEZDA SVEDOK EVROLIGAŠKOG REKORDA MAJKA DŽEJMSA

(7.3.2024) – U utakmici 28. kola Evrolige Monako je savladao Crvenu zvezdu sa 98:80.

Luka Mitrović je bio najbolji u Zvezdi, ostvario je prvi dabl-dabl u sezoni (18 poena, 10 skokova i tri asistencije), ali je samo mogao sa ostalima da prisustvuje inauguraciji Majka Džejmsa u Monte Karlu za najboljeg strelca u istoriji Evrolige.

Nije bilo ni realno očekivati da bi desetkovana Zvezda mogla do čuda u Monte Karlu, bez Dejana Davidovca, Miloša Teodosića, Dalibora Ilića, Treja Tompkinsa i Nikole Topića. Nije se obrukala iako rezultat možda ne govori tako.

Ova utakmica će biti upamćena po apsolutnom košgeterskom rekordu. Majk Džejms je dao sedam poena, dvojkom je došao do devetog, slobodnim bacanjimaa je izjednačio rekord Vasilisa Spanulisa, a onda trenutak za pamćenje – Džejms preko Lazarevića realizuje 4457. poen u evroligaškoj karijeri i postaje apsolutni rekorder. Utakmica je prekinuta na trenutak, usledile su čestitke saigrača, ali i igrača Zvezde, dok je u pozadini išla muzika iz čuvenog Rokija. Tigorovo oko grupe Survajvor je odzvanjalo, a navijači su pozdravili kralja strelaca.

Nije se Zvezda uplašila Monaka na početku utakmice, ali je ipak posle prve deonice bilo 25:17, to jest 46:38 na poluvremenu. Odlično je Zvezda ušla u drugo poluvreme, Gedraitis je dao drugu trojku, Mitrović nastavio da blista, a Jago došao do cifre od 12 poena. Sudija je odlukom da Jago dosudi nesportsku malo isekao nalet Zvezde, ali je Nedović izjednačio na 55:55. I to je bilo sve. Čim je prišla rivalu, crveno – bela četa je počela da pada i do minus devet poena stigla za tri minuta. Kraj su obeležile ovacije za Majka Džejmsa, koji je na kraju bio najefikasniji igrač na utakmici sa 20 poena.

Kod Zvezde je taj epitet zaradio Mitrović sa 18, a pratio je Jago sa 16 poena. Dvocifreni su još bili Gedraitis sa 13, odnosno Bolomboj sa 12 poena.

Ostali rezultati: Anadolu Efes – Bajern 106:89, Makabi – Žalgiris 83:76, Valensija – Barselona 78:88, Real – Fenerbahče 79:89 i Olimpijakos – Virtus 74:69.