“FABRIKA ZDRAVLJA” – Aromaterapija u kozmetici
Kao što smo u inicijalnom tekstu na ovu temu i najavili, nastavljamo seriju tekstova čiji je autor gospođa Blaženka Vajdić, iskusni i predani aromaterapeut. Gospođa Vajdić, u današnjem tekstu, sa nama deli svoja nemerljiva znanja i iskustva o primeni aromaterapije u kozmetičke svrhe.
Aromakozmetika i njena ljepota leži u tome što je za razliku od komercijalne kozmetike ekološki prihvatljiva jer ne sadrži konzervanse, naftne derivate, formaldehid, toulen, paraben, phenoxyethanol, sintetske mirise, umjetne boje i druge štetne sastojke.
Prednosti aromakozmetike pred komercijalnim proizvodima su brojne, kao na primer: potiče kožu na obnavljanje, zadržavanje vlage i regulaciju sebuma i ne začepljuje pore kože.
Aromakozmetika se kreira na temelju individualnog pristupa i to najčešće neposredno prije upotrebe, djeluje holistički i uz znanje o aromaterapiji većina proizvoda se može napraviti u kućnoj radinosti.
Aromakozmetika podrazumijeva upotrebu eteričnih ulja i baznih ulja od kojih svako ima svoja svojstva i namjenu, te se tako pri izradi aromakozmetike treba voditi mišlju za koju svrhu odnosno potrebu izrađujemo određeni proizvod i u skadu s tim odrediti koja eterična i koja bazna ulja koristiti.
Aromakozmetički proizvodi koje možemo izraditi su: kreme za njegu lica, maske za njegu lica, tonici, serumi, balzami, pakunzi za njegu kose, serumi za njegu kose, ulja za njegu tijela, anticelulitna ulja, kupke, šamponi i gelovi za tuširanje, paste za zube, baby kozmetika i to sve s individulanim pristupom prema želji i potrebi odnosno eventualnom problemu koji želimo trenirati na koži, kao što su na primer: akne, virusne bradavice, gljivična oboljenja kože, atopijski dermatitis, alergijski dermatitis, seboreični dermatitis, psorijaza, lišajevi, opekotine, keloid, vitiligo, staračke pjege. Osim problema na koži, aromakozmetikom koži osiguravamo i bogatu prirodnu njegu kako bi ona ostala zdrava i izgledala mlađe i svježije od realne dobi, a sve bez unosa ikakvih štetnih tvari.
Aromakozmetika biljna tj. bazna ulja, koja su i sama po sebi kvalitetna i imaju zdrava svojstva i pravo su sredstvo za održavanje zdrave i lijepe kože i kose, tretira kao „nosače“ moćnih kapi eteričnih ulja koja su sama po sebi jako koncentrirane tekućine dobivene raznim procesima iz raznih dijelova biljaka i djeluju izrazito terapijski na kožu. Budući da su eterična ulja jako koncentrirana i samim time imaju jako snažno djelovanje nikada ih ne smijemo nanositi direktno na kožu jer bi mogla izazvati opekline i razne neželjene reakcije, nego ih je potrebno otapati u baznim uljima, te tako stvoriti sinergiju djelovanja. Postoji izuzetak, a to su eterično ulje čajevca i eterično ulje lavande koje smijemo nanositi direktno na kožu, 1-2 kapi za tretiranje uboda insekata, male ranice ili opekline, prištiće. Vrlo je važna kvaliteta eteričnih ulja, na tržištu je moguće naći razna eterična ulja upitne kvalitete, zbog toga ih je najbolje nabavljati u apotekama i specijaliziranim trgovinama. Mirisna ulja nisu eterična ulja!
Biljna (bazna) ulja koja se koriste u aromaterapiji su isključivo hladno prešana i nerafinirana jer se na taj način čuvaju svi korisni sastojci, a to su esencijalne masne kiseline koje naša koža lako prepoznaje i ugrađuje u svoju strukturu jer su neka od njih vrlo slična sebumu kože, na taj način obnavljaju hidrolipidni omotač kože i pomažu koži sačuvati vlažnost.
Osnovna paleta biljnih baznih ulja koja se koriste u
aromakozmetici su:
Avokado – za tretiranje bora, suhe i zrele kože
Badem – za normalnu i suhu kožu, odlično za njegu kože beba i djece
Jojoba – odgovara masnoj i mješovitoj koži, regulira proizvodnju sebuma
Lješnjak – njega masne kože i kože sklone aknama
Makadamija – njega starije zrele kože – podmlađuje
Marelica – za suhu zrelu i prerano ostarjelu kožu
Pšenične klice – za ispucalu kožu, izboranu i umornu, odlično protiv
strija
Suncokret – za sve tipove kože , čini kožu glatkom i svilenkastom,
protiv psorijaze i ekcema
Osnovna paleta eteričnih ulja koja se koriste u
aromakozmtici:
Čajevac – protiv gljivica, virusa, bakterija, za tretiranje akni te
masne kože
Geranij – njegujuće ulje, balansira proizvodnju sebuma
Cedar – protiv celulita, za njegu zrele kože
Lavanda – za njegu svih tipova kože, ubrzava epitelizaciju
Ylang Ylang – za prirodne aroma parfeme, dodatak kozmetici zbog mirisa
Limun – za njegu kapilara i masne kože
Naranča gorka – protiv celulita
Ružmarin – koristi se u finoj kozmtici za regeneraciju i njegu kože
Eukaliptus – tretiranje gljivičnih infekcija kože
Uz ovdje spomenuta bazna i eterična ulja u aromakozmetici se koriste i brojna druga ulja i prirodni proizvodi koji čine čuda za kožu kao najveći ljudski organ koji je i najizloženiji vremenskim uvjetima i koja je zaštitnik i filter svih vanjskih utjecaja, zbog toga nije zgorega razmisliti što koristimo i kako njegujemo taj vanjski i najvidljiviji dio sebe.
Moja preporuka je svakako razmisliti o korištenju prirodne aromakozmetike nabavljajući je od educiranog aromaterapeuta koji će imati individualan pristup svakoj vašoj želji i potrebi i u skladu s tim izraditi odgovarajući proizvod.
Projekat “Fabrika zdravlja” sufinansiran je sredstvima Grada Beograda. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.