BERTANS PROMAŠIO ŠUT ZA POBEDU, NEMAČKA U POLUFINALU!

(6.9.2023) – Nemačka je savladala selekciju Letonije 81:79 i plasirala se u polufinale Mundobasketa, posle 21. godine. Najbolji igrač Letonije, Davis Bertans imao je šut za pobedu na dve sekunde do kraja meča i odvede svoju državu u polufinale, ali je promašio šut za tri poena.

I ako je favorizovana nemačka došla do četvrtfinala bez poraza, utakmica je bila dosta neizvesna do samog kraja.

Letonija je mnogo bolje ušla u meč i vođena Bertansom koji je vezao dve trojke došli su do dvocifrenog vođstva 13:3, nakon pet minuta borbe na terenu. Nemačka nije imala adekvatno rešenje u napadau, ali nakon tajm- auta su uhvatili ritam i zaigrali bolje čime su se rezultatski vratili u igru na kraju prve četvrtine 16:13.

Tokom druge deoince meč je bio egal. Nemci su pokušali da se odlepe i naprave razliku, ali je falila podrška Denisa Šrudera koji je na poluvreme otišao bez datog koša. Predvođeni Maodom Loom koji je vezao šest poena, Nemci su na poluvreme otišli sa +2 (36:34).

U drugom delu meču “Panceri” su održavali prednost, ali ekipa Letonije nije dozvoljavala da naprave veću razliku. Pred sam kraj meča Šruder je promašio šut kojim bi stavio tačku na meč i tako prepustio Bertansu šansu na drugoj strani. Nije se Bertans našao u najboljoj poziciji za šut, ali je ipak stiggao da izbaci loptu na vreme. Nije bio precizan i Nemačka je prošla u narednu fazu.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Franc Vagner sa 16 poena i osam skokova, Andreas Obst je dodao 13, Moric Vagner 12, a dvocifren je takođe bio Johanes Timan sa 10 poena i sedam skokova.

U selekciji Letonije se istakao Arturs Žagars sa 24 poena i osam asistencija, u stopu ga je pratio Davis Bertans sa 20 poena. Dvocifren je još bio Rolands Šmits sa 14 poena i osam skokova.

Nemci se okreću narednoj utakmici protiv Amerike koji je na programu kroz dva dana, a pre meča iščekuju sjajne vesti.

Naime, Nemačka je druga selekcija posle Srbije koja se nalazi među četiri najbolje reprezentacije. To bi značilo da bi mogli da obezbede direktno učešće na Olimpijskim igrama naredne godine u Parizu.

Dve najbolje selekcije iz Evrope će dobiti to mesto, a priliku da dobiju to mesto imaju Slovenci koji trebaju da odigraju svoj meč protiv Kanade. U slučaju poraza, na Olimpijske igre će ići direktno Srbija i Nemačka.