CRVENA ZVEZDA POBEDILA ZENIT 1:0

(23.3.2024) – Još ranije zakazana prijateljska utakmica između Crvene zvezde i Zenita ipak je odigrana, iako je duel na Marakani ostao u senci terorističkog napada u Moskvi, zbog toga je meč počeo minutom ćutanja za sve žrtve u glavom gradu Rusije.

Prethodno su navijači Zenita posebnim transparentima poslali podršku ruskom narodu, a to su učinile i pristalice Crvene zvezde, posebnim koreografijama i transparentima.

Delije su na severnoj tribini napravile koreografiju u bojama ruske zastave, a ispod je bila poruka Braća zauvek.

Sever je u toku drugog poluvremena istakao transparent na kome je pisalo – 24.03.1999 Pamtimo vojsku, decu i mostove i sve ljude nedužne.

Skoro 45.000 gledalaca posmatralo je prijateljski meč srpskog i ruskog prvaka, a slavio je domaćin – 1:0.

Vladan Milojević je odlučio da isproba snage iz Grafičara, uz iskusne prvotimce koji nisu pozivani u reprezentaciju, dok je Sergej Semak na teren izveo prilično jak sastav uz nekoliko mlađih fudbalera.

CRVENA ZVEZDA: Guteša – Nikolić, Spajić (od 65′ Đermanović), Rodić (od 46′ Ogbu), Radojević – Kanga, Knežević – N. Mituljikić (od 65′ J. Mituljikić), Katai, Olajinka – Ndiaje (od 75′ Ćurić)

ZENIT: Keržakov (od 46′ Vasjutin) – Santos (od 46′ Fernandes), Nino (od 63′ Artur), Rodrigao, Karavaev – Kovalenko – Ahmetov, Erohin (od 63′ Černji) – Mantuan, Isidor, Pedro (od 46′ Vendel)

Gosti iz Sankt Peterburga bili su bolji rival u prvom delu. Isidor je u dva navrata pokušao da ugrozi mladog Gutešu, dok je Nikola Knežević imao najbolju priliku za domaćina u 37. minutu, kada je dobro šutirao, a još bolje intervenisao Keržakov.

U nastavku Zenit je u dva navrata mogao da dođe do vođstva… Prvo je Erohin uputio snažan udarac, lopta je pogodila prečku, a samo koji minut kasnije je Isidor uzdrmao stativu.

Probudila se ekipa Vladana Milojevića pred sam kraj, zapretila preko Jovana Mituljikića, koji je glavom u padu pokušao da prevari Keržakova, ali lopta odlazi zamalo pored stative. U 81. minutu loptu je prihvatio Nikola Knežević, lepo se oslobodio čuvara i jakim udarcem zatresao mrežu Keržakova i time postavio konačnih 1:0.