“MALI ŠAMPIONI – KORONA 1:0” – Vraćanje dece i omladine u trenažni proces

Kao što svi znamo, pandemija virusa Covid – 19, traje već skoro pune dve godine. U tom periodu, korona se pojavljivala u više „talasa“. Pre pojave vakcina protiv ovog smrtonosnog virusa, prva na udaru i najugroženija populacija su bili najstariji pojedinci (iznad 65 godina starosti), kao i oni sa takozvanim „pridruženim“ bolestima. Nakon obavljene vakcinacije pomenute grupe ljudi, u sledećem „talasu“ „na red je došla“ mlađa populacija (od 30 do 65 godina starosti). Kako je i ona, dobrim delom imunizovana, korona virus je, početkom 2021. godine, počeo da prokužuje još mlađe pripadnike, kako domaće, tako i svetske populacije (osnovce i srednjoškolce). Svedoci smo da, ove jeseni, sve više najmlađih (pa čak i novorođenčadi) oboleva od raznih bolesti izazvanih ovim „opakim“ virusom, koji, po svemu sudeći, „ne bira svoju žrtvu“.

Kroz seriju tekstova koji slede, pokušaćemo (našim sugestijama, ličnim primerima, mišljenjima lekara i medicinskog osoblja, mišljenjima sportskih radnika, statističkim podacima itd.) da utičemo, pre svega, na roditelje dece srednjoškolskog i osnovnoškolskog uzrasta ali i na samu decu, da, poštovanjem osnovnih državno – propisanih epidemioloških mera, vrate svoje živote u „redovne tokove“. Pod „redovnim tokovima“, pre svega, podrazumevamo REDOVNO BAVLJENJE SPORTOM (rekreativno ili profesionalno) jer se, na taj način, najdelotvornije utiče na pravilan psiho – fizički razvoj mladeži ali se, sa druge strane, osnažuje njiho imuni sistem koji je, kao takav, otporniji na mnogobrojne virusne infekcije koje „vrebaju“ pa, samim tim, i na virus tipa Covid – 19.

 Mladog i uspešnog bodibildera ali i profesionalnog fitnes trenera, koji je na lični zahtev hteo da ostane anoniman, smo pitali za mišljenje i preporuke, kako decu i omladinu, koja se bave sportom, na najbolji i najzdraviji način, vratiti u trenažni proces, posle prestanka važenja višemesečnog vanrednog stanja i karantina, donetih od strane naših državnih organa, a kao preventivna mera „razbuktavanju“ zaraze izazvane korona virusom, čija pandemija i dalje traje. Evo šta nam je, na tu temu, on rekao i koje nam je savete dao.

„Pandemija koja nas je zadesila početkom prošle godine ostavila je posledice i na žalost ih još uvek ostavlja na sve starosne i strukturne grupe svetske populacije, pa tako i na decu i omladinu koja se bave sportom. Čak i profesionalni sportisti su ostali zatečeni takvim razvojem događaja, a da ne govorimo o mladima koji nemaju godine iskustva, a vrlo često ni adekvatnog mentora, koji bi im pomogao da se, u takvoj situaciji, snađu. Do trenutka, manje – više, potpunog zatvaranja, najkorisnije je bilo trenirati i vreme provoditi u prirodi i na taj način ostati fizički aktivan, u koliko – toliko zadovoljavajućoj formi. Nekolikonavratni dvadesetčetvoročasovni i duži potpuni karantini, koji su nas primorali da boravimo u našim domovima, značajno su otežali život najmlađim sportistima. Kako bi ostali aktivni, oni su morali da primenjuju varijacije vežbi, koje su podrazumevale snalaženje i maštu ali to, ni približno, nije moglo da zameni pravi trening na koji su bili naviknuti do tada. Sa druge strane, i sam sam, svoje klijente, podržao u takvoj vrsti smanjenog obima fizičke aktivnosti, jer sam gledao unapred, vodeći se parolom „bolje išta nego ništa“. Takav pristup je, i njima, a i meni, doneo benefite koji su svoj potpuni efekat pokazali prilikom vraćanja uobičajenom načinu treninga. Naime, moji klijenti su se mnogo brže vratili u formu, a u isto vreme su izbegli ozbiljnije povrede. Pomenuto vraćanje u adekvatan trenažni proces je bio kompleksan i odgovoran zadatak za mene, jer ga je trebalo postepeno intenzivirati.

Moja preporuka, koju upućujem najmlađim sadašnjim i budućim sportistima, u jednom, glasi – POLAKO PODIŽITE FREKVENCIJU I INTENZITET TRENIGA PRILIKOM VRAĆANJA NA MAKSIMALNI NIVO. Na taj način će te sačuvati vaše zdravlje i izbeći nepotrebne povrede, koje bi vas mogle, na duže vreme, odvojiti od sportskih borilišta i postizanja planiranih rezultata i uspeha.

Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima ministarstva Kulture i informisanja republike Srbije. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.