MANČESTER SITI OSVOJIO SUPERKUP EVROPE, GUDELJ TRAGIČAR

(17.8.2023) – Mančester siti savladao je Sevilju posle penala 1:1 (5:4) u Superkupu Evrope.

Građani su stekli epitet apsolutnog gospodara Evrope, nakon žestoke borbe sa Andalužanima u Pireju.

Jeste Siti dominirao tokom većeg dela susreta, ali je pošteno reći da je Hose Luis Mendilibar imao sjajan recept za rušenje zastrašujušćeg izuma Pepa Gvardiole.

Bogovi fudbala ipak su osmehnuli šampionu Engleske u penal lutriji i na kraju doneli mu pobedu. Srpski reprezentativac Nemanja Gudelj je proveo svih 90 i kusur minuta na terenu, ali onda i promašio poslednji, odlučujući penal.

Strahovit pritisak Građana na startu utakmice doneo je tek nekoliko poluprilika Halandu i drugovima. Griliš je prvi imao šansu da donese prednost ekipi u plavom, ali je Bono sjajno reagovao i zaustavio pokušaj Engleza.

Mučili su se Pepovi izabranici da otključaju odbranu Sevilje bez povređenog Kevina de Brujnea, a Andalužani čekali svoju priliku iz kontre, koja je i došla u 26. minutu.

Akunja je imao previše prostora i vremena na levoj strani, odakle je poslao snajperaški centašut ka petercu rivala, a Jusuf En Nesiri reagovao bez greške i glavom zakucao loptu u mrežu.

Nisu mogli da pronađu rešenje Građani, pa se na pauzu otišlo pri rezultatu 0:1.

Na početku drugog dela viđena je sjajna igra španske ekipe. Konstantno je Sevilja pretila iz kontre, a najbolja šansa došla je u 51. minutu, kada a En Nesiri našao “oči u oči” sa Edersonom, samo da bi šutirao pravo u argentinskog golmana sa peterca.

Ponovo je Siti stekao kontrolu na terenu, pleo mrežu oko kaznenog udarca rivala i konačno pronašao put do gola u 63. minutu.

Kol Palmer je skočio najviše i glavom poslao loptu iza leđa Bonoa, za izjednačenje da bi potom usledila potpuna ofanziva Građana.

Ponovo je Palmer zapretio posle majstorskog prodora u šesnaestercu, da bi nemanja Gudelj u 79. minutu sprečio siguran pogodak Halanda. Na drugoj strani je ponovo En Nesiri našao u stiuaciji 1 na 1 i ponovo bio neprecizan.

Poslednju veliku priliku na meču je imao Nejtan Ake, koji je šutirao glavom posle prekida, ali samo u ruke Bonoa.

Penal lutrija je otvorio Erling Haland preciznim pogotkom, da bi zatim bili precizni i Okampos, Hulijan Alvares, Rafa Mir, Kovačić, Rakitić, Griliš, Montijel pa i Voker.

Sav pritisak svalio se na Nemanju Gudelja, koji je pogodio prečku sa bele tačke i tako stekao epitet tragičara na meču, iako je sjajno igrao tokom regularnog dela utakmice.