MITROVIĆ I TADIĆ POGURALI SRBIJU KA EP U NEMAČKOJ

(17.10.2023) – Fudbaleri Srbije pobedili su Crnu Goru rezultatom 3:1, u meču osmog kola kvalifikacija za EURO 2024.

Izabranici Dragana Stojkovića su tako došli na korak bliže plasmanu na EP, a šansu da obezbede kontinentalno takmičenje nakon četvrt veka velikog čekanja imaće u novembru protiv Bugarske u Leskovcu.

Srbija je do vođstva stigla u devetom minutu utakmice, a strelac prelepog gola bio je Aleksandar Mitrović. Izbacio je Stefana Savića iz igre, ušao u kazneni prostor, a onda sa desne strane iskosa spoljnim delom stopala šutirao i pogodio dalji ugao golmana Milana Mijatovića. Probao je ubrzo i sa distance, a već u sledećem napadu Crna Gora prvi put preti našem golu preko Krstovića koji je šutirao glavom pravo u Vanju. “Orlovi” su imali priliku da dupliraju prednost u 26. minutu, kada je posle lepe akcije Nemanje Gudelja i Dušana Tadića, stativu pogodio Andrija Živković.

Prinudna izmena u redovima gostiju viđena je nakon pola sata igre, pošto je umesto povređenog Andrije Vukčevića na teren ušao Risto Radunović. Crna Gora je do izjednačenja stigla posle greške Mladenovića koji šalje pogrešan pas u nazad, a protivnik koji je bio na oprezu i ispratio grešku beka naše reprezentacije, uspeva da pretvori u gol u 36. minutu. Strelac gola je bio Stevan Jovetić. Njega je pronašao Adam Marušić, da bi ovaj pored Tadića levom nogom, projektilom, savladao Milinković-Savića. Nije bilo više velikih prilika do pauze, na koju su reprezentativci ispraćeni koncertom zvižduka od strane nešto više od 25.000 navijača na stadionu.

Selektor “Orlova” je odmah reagovao izmenama i umesto Ilića i Mladenovića na teren poslao Sergej Milinković-Savića i Filipa Kostića. Razlika na terenu je odmah viđena u prvih dvadesetak minuta nastavka, a najbolju šansu da donese Srbiji prednost imao je upravo Milinković-Savić, koji je šutirao glavom, a Mijatović u padu zahvatio loptu nogom i spasao svoju naciju baš kada su svi videli loptu iz leđa čuvara. U nastavku meča viđena je još jedna dobra prilika ispred gola Mijatovića nakon centaršuta Kostića. Ovog puta u šansi se našao Tadić, koji je nakon udarca glavom poslao loptu preko gola gostiju.

Srbija je bržom i boljom igrom uspela da slomi komšije, pošto je najpre Mitrović iskoristio majstorsku asistenciju Sergeja u 74. minutu čime je postigao svoj 58. gol za reprezentaciju. U 77. minutu u strelce je uspeo da se upiše i kapiten Tadić koji je 102. put obukao dres nacionalng tima za konačnih 3:1 (Branislav Ivanović trenutno drži rekord sa 105 nastupa).

Važna tri boda su upisana pred odlučujući meč protiv Bugarske, ali i dalje ostaje velika nerešiva enigma kako lako dozvoljavamo protivnku da iz polukontre i kontre dođe do gola. Ukoliko poradimo na tom segmentu igre, verujemo da neće biti problema u meču protiv bugarake, ali ni protiv mnogo jačih selekcija.

Reprezentacija Srbije ima 13 bodova i do kraja ciklusa ostalo je da odigra još meč sa Bugarskom u Leskovcu 19. novembra.

Našoj selekciji biće dovoljan bod u tom susretu kako bi obezbedila plasman na završnu smotru, na kojoj je nije bilo od 2000. godine.