NEMICE POBEDILE BRAZIL I NEUTRALISALE NAŠ PORAZ OD AUSTRALIJE

(12.2.2024) – Srećan kraj kvalifikacija za učešće na Olimpijskim igrama u Parizu za selekciju Srbije.

Naše devojke su posle još jedne srčane partije na kraju izgubile od selekcije Australije sa 75:73.

Krenulo je idealno, Srbija je posle prvih deset minuta ostvarila dvocifrenu prednost 22:12, ali je istom merom odgovorila Australija na poluvremenu – 23:12 za prednost od 35:34 i otišla na pauzu za poenom razlike. Utakmica je nastavljena u egalu – smenjivale su se Srbija i Australija u vođstvu da bi devojke u žutim dresovima povele posle trećeg kvartala vodile sa 51:48. Koliko je Srbija igrala agresivno toliko je grešila, a promašaji iz čistih situacija kao što su slobodna bacanja opet su nas koštali poraza. Australija je povela sa 70:65, a trojka Dugalić na 74:70 je stigla dve sekunde pre kraja.

Ivon Anderson je opet bila najbolja sa 20 poena, dok je Dragana Stanković postigla 16 poena. Sa druge strane, Australija je imala veći broj dvocifrenih košarkašica, a najbolja među jednakama je bila Marina Tolo sa 13 poena.

Za izabranice Marine Maljković je bila bitna pobeda Nemačke protiv Brazila ili da domaćin kvalifikacionog turnira ne trijumfuje sa sedam poena prednosti. To se i dogodilo pošto je Nemačka savladala Brazil sa 73:71. Bila je to teška i neizvesna utakmica u kojoj su Nemice stalno vodile, ali sa malom prednošću – 19:14, pa na poluvremenu 39:35 i posle treće deonice 59:56. Brazilke su polako preuzele vođstvo i povele 67:63, ali nisu uspele da izdrže do kraja. Nemica Sabali je promašila čak 11 slobodnih bacanja, ali šampionke Amerike to nisu znale da iskoriste pa su na kraju i poražene sa 73:71.

To znači da su plasman na ženski košarkaški olimpijski turnir obezbedile Australija, Nemačka, Srbija, SAD, Belgija, Nigerija, Francuska, Kina, Portoriko, Japan, Španija i Kanada.

Ovo je treći put zaredom da srpske košarkašice nastupaju na OI. U Riju 2016. su osvojile bronzanu medalju, a 2021. godine u Tokiju su bile četvrte. One su tako nastavile dobru tradiciju Jugoslavije koja je 1988. u Seulu bila druga, a 1980. u Moskvi treća.

FOTO – SCREENSHOT