ALE DONEO TROFEJ OBALI SLONOVAČE

(11.2.2024) – Fudbaleri Obale Slonovače su prvaci Afrike pošto su u finalu savladali Nigeriju 2:1.

Bio je ovo neverovatan šampionat pošto je domaćin Obala Slonovače na putu do finala jedva prošla grupu – bila je treća sa dva poraza, potom je u osmini finala prošla Senegal nakon penala, a potom Mali golom u drugom minutu nadoknade drugog produžetka.

Tada je na scenu stupio Sebastian Ale. Igrač kojem su lekari u julu 2022. goine dijagnostifikovali rak testisa i koji je dugo bio van fudbala, postigao je jedini gol u polufinalu protiv DR Konga.

U finalu Nigerija je vodila golom Ekonga, ali su u poslednjih dvadesetak minuta preko Kesija i opet Alea narandžasti došli do vođstva od 2:1 i konačnog trijumfa. Fudbaler Crvene zvezde Kraso u završnici je na terenu zamenio Alea.

Obala Slonovače je posle 1992. i 2015. po treći put osvojila prvenstvo Afrike. a Nigerija je posle poraza ostala takođe na tri trofeja (1980, 1994, 2013).

U borbi za treće mesto Južnoafrička Republika je pobedila DR Kongo sa 6:5 posle penala, regularno 0:0.