PARTIZAN NAKON PREOKRETA SLAVIO U DERBIJU

(26.10.2023) – Košarkaši Partizana dobili su prvi ovosezonski derbi u Evroligi, pošto su na svom parketu bili bolji od Crvene zvezde Meridianbet rezultatom 88:86.

Partizan je od samog starta silovito krenuo i naterao protivinika da u prvih sedam minuta igre postigne samo dva poena. Napad crveno- belih nije najbolje funkcionisao, iako je ofanzivni skok bio na visini zadatka. Partizan je uz podršku sa tribine nastavljao da oštro napada protivnika. Kaminski je bio nerešiva enigma za Bolomboja, dok je Jaramaz bio pravo osveženje za crno- bele. Prednost je otišla na plus 15, a Zvezda se našla u bezizlaznoj situaciji. Morao je Teodosić da gasi požar – ušao je u igru, povezao redove, a Crvena zvezda je uspela da dođe do igre i prvih poena. Hanga je dao energetski doprinos, jeste mašio, ali je i pogađao jedini. Crveno-beli su zahvaljujući odbrani smanjili zaostatak i znatno boje ušli u drugu četvrtinu.

Probudio se Nejpir, a Mitrović je pokazao iskustvo igranja derbija i Crvena zvezda se vratila. Uveli su crveno- beli utakmicu u egal i krenulo je na bolje. Pucalo je na obe strane. Partizan je izgubio prednost, Panter nije uspevao da pronađe ritam i na poluvreme se otišlo sa izjednačenim rezultatom na semaforu 42:42.

U istom ritmu su nastavili igrači Crvene zvezde početkom drugog poluvremena, pogođenom trojkom za prvo vođstvo crveno- belih 42:45. To je nagovestilo početak velike serije gostiju, koju je najviše krasila odlična odbrana, ofanzivni skok i trojke koje je u nizu pogađao Jago Dos Santos. Brazilac je sa dva dve “trojke” doneo 50:60 i prvu dvocifrenu prednost Crvenoj zvezdi, a ona je kasnije išla i do +12. Sa pet vezanih poena Rokasa Giedraitisa privodi treću četvrtinu kraju.

Prednost crveno- belih od 53:65 bilo je na semaforu pred ulazak u poslednju deonicu, ali ni to nije bilo dovoljno. Malo po malo, Partizan je topio razliku Crvene zvezde, pre svega na krilima sjajnog Alekse Avramovića. Srpski reprezentativac je leteo po parketu, imao i upisanu blokadu na šutu za tri poena Jaga Dos Santosa. Kevin Panter je trojkom doveo Partizan do 62:68, a onda je Avramović trojkom i ukradenom loptom raspalio crno- belu Arenu za 75:77. Utakmica je ušla u potpuni egal, u kom je Bolomboj doneo Zvezdi +4, ali Avramović na drugoj strani odgovara polaganjem i onda Pi Džej Doužer na 2:40 do kraja doneo prednost trojkom za 80:79. U egal završnici crveno- beli su igrali na Teodosića, koji je promašio tri od pet penala, a utakmicu prelomio Aleksa Avramović trojkom za 83:80. Do kraja meča viđena su samo slobodna bacanja na obe strane, a Partizan je na kraju slavio sa 88:86.

Naredni “večiti” derbi na programu je već u ponedeljak, kada će Partizan ponovo biti doaćin Crvenoj zvezdi, ovoga puta u ABA ligi.