POBEDA PARTIZANA NA 500. UTAKMICI ŽELJKA OBRADOVIĆA U EVROLIGI

(10.11.2023) – Košarkaši Partizana slavili su u meču sedmog kola Evrolige protiv Fenerbahčea rezultatom 85:84.

Obe ekipe ušle su oprezno u utakmicu, te u prva dva minuta poene su postizali Frenk Kaminski i Džonatan Motli. Partizan je stekao blagu prednost (7:5), a Džejms Naneli i Tajler Dorsi bile su glavni akteri utakmice u nastavku. Sa po osam poena i dve trojke u prvoj deonici bili su lideri svojih timova, a upravo posle prvog pogotka Dorsija, Fenrbahče je stigao do izjednačenja sredinom prve deonice – 12:12. Usledila je trojka Ognjena Jaramaza, a potom i prva na meču Dejvisa nakon čega je usledila serija Fenera 13:0. Dorsi je sa dve ukradene lopte i istim brojem asistencija predvodio igru turskog tima za vođstvo 15:25 na minut i po pre kraja prve deonice. Uspeo je Avramović na kratko da prekine seriju gostiju, potom i Smailagić sa pet vezanih poena da dovede utakmicu u egal. Na kraju prve deonice, semafor je pokazivao – 23:27.

Najdžel Hejs Dejvis pogodio je tri vezane trojke za minut i po igre u drugoj četvrtini i doneo Fenerbahčeu +11 – 25:36. Reagovao je Obradović tajm- autom, a Tristan Vukčević i Smailagić su brzim poenima naterali i Itudisa da pozove minut odmora. Usledio je nastavak trojkaškog obraćuna. Na trojku Vilbekina odgovorio je Vukćević. Potom je pogodio Biberović za povratak na dvocifrenu prednost 32:42. Vratio se Dorsi u igru sredinom druge četvrtine i nastavio tamo gde je stao u prvih 10 minuta. Nastavio je Fener da pritiska. Novom trojkom Hejs Dejivsa i poenima Motlija stigao do maksimalnih +15 na minut i po pre poluvremena -39:54. Uroš Trifunović je trojkom, potom posle faula na šutu za tri poena vratio Partizan na jednocifren minus (45:54). Poenima na obe strane stavljena je tačka na prvih 20 minuta meča – 47:56.

Fenerbahče na početku drge četvrtine šutirao trojke 7/12, a na poluvremenu je imao devet pogođenih iz 19 pokušaja. Treću četvrtinu otvorio je Dorsi novom trojkom. Kriza u igri crno- belih i tri minuta bez poena u nastavku doneli su ponovo velikih +14 turskom predstavniku. Partizan je na krilima Avramovića i Smailagića pokrenuo seriju 6:0, a posle tehničke greške Itudisa poenima Nanelija sa linije penala uspeo da se vrati na jednocifreni zaostatak sredinom treće deonice – 54:63. U tim trenucima stao je šut gostiju, usledio je period izjeddnačene igre. Pogađali su Smailagić i Naneli na jednoj i Biberović na drugoj strani, a na minut pre poslednje deonice na semaforu je stajao rezultat – 58:67. Danilo Anđušić je sa pet vezanih poena doneo veliki preokret Partizana, i najavio dramu uoči poslednjih 10 minuta – 63:69.

Junak preokreta crno- belih bio je Frenk Kaminski. Američki centar je velikom borbom i zalaganjem bio glavna figura svog tima koji je istopio 15 poena prednosti rivala. Poenima Doužera i Kaminskog crno- beli su došli na -2 na startu poslednje četvrtine. Mateuš Ponjitka ušao je u igru prvi put na utakmici na oko osam minuta pre kraja utakmice, i njegovim, te poenima i energijom Kaminskog Partizan je stigao do izjednačenja, potom i prve prednosti od početka utakmice na oko četiri minuta pre kraja meča – 79:78.

Usledila je velika drama i nekoliko izgubljenih lopti na obe strane, da bi Skoti Vilbekin poenima uoči poslednjeg minuta vratio prednost na stranu Fenerbahčea – 79:82. Nisu se predavali crno- beli. Važnim poenima Kaminskog, potom i Smailagića nakon ukradene lopte Partizan je stigao do prednosti na pola minuta pre kraja meča. Fanatičnom odbranom i poenima Danila Anđušića sa linije penala crno-beli su povratili prednost, potom u dramatičnoj penal završnici stigli do velike pobede – 85:84.