POLJSKA NIKOLE GRBIĆA EVROPSKI PRVAK

(16.9.2023) – Odbojkaši Poljske su u finalu Evropskog prvenstva u Rimu savladali Italiju sa 3:0 (25:20, 25:21, 25:23).

Poljaci, koji su bili i olimpijski i svetski prvaci, su tako došli do svoje druge titlule prvaka Evrope, prvu su osvojili 2009, a od 1975 – 1983. su pet puta u finalu gubili od SSSR-a.

Poljaci su imali prednost u prvom setu od početka, ona se kretala u razmaku do najviše osam poena razlike 22:14, a set je okončan rezultatom 25:20 za goste.

U drugom setu smo gledali uzbudljiviju i neizvesniju borbu na terenu. Italija se od minus tri vratila u igru i povela sa 15:14, ali su onda gosti napravili seriju od šest poena i na kraju dobili set sa 25:21.

U trećem set je Italija bila bolja, imali su i plus četiri 10:6, ali Poljska smanjivala prednost, da bi prvi put povela sa 18:17. Tada je zablistao Kubanac Leon koji je svojim dobrim servisima doneo prednost svom timu, borili su se domaći, ali je treći set sa 25:23 opet dobila Poljska i došla do titule prvaka Evrope

Čestitke Nikoli Grbiću jer su se tako Poljaci revanširali Italijanima za poraz u finalu Svetskog prvenstva u svojoj zemlji.

Ovo je i prvi pehar šampiona Evrope za Nikolu Grbića od kada je postao selektor, pošto je sa Srbijom na Evropskim prvenstvima uzeo bronzu.

U borbi za bronzanu medalju Slovenija je pobedila Francusku sa 3:2.