RASPLET U GRUPI B-ENGLEZI LAKO SA VELSOM, PULIŠIĆ ODVEO AMERIKU U OSMINU FINALA

Posle Holandije i Senegala iz grupe A, imamo i učesnike osmine finala Svetskog prvenstva iz Grupe B, a to su Engleska i Sjedinjene Američke Države.

Do takvog raspleta stuacije došlo je posle pobede SAD nad Iranom rezultatom 1:0 i pobedom Engleske protiv Velsa 3:0.

Amerikanci su ušli u meč odlučnije, svesni da im samo pobeda i tri boda donose plasman u narednu fazu, dok je Iranu bio dovoljan i bod da sačuvaju drugu poziciju.

Prvu bolju priliku imao je fudbaler SAD Kristijan Pulišić, ali je njegov udarac glavom u 11. minutu bio nedovoljan za vođstvo.

Iranci su prvu kakvu takvu priliku kreirali u 20. minutu, ali je pas Taremija ka saigraču u američkom šesnaestercu izblokirao neko od defanzivaca i nije bilo posla da Tarner interveniše.

Mladi Timoti Vea zapretio je u 28. i 33. minutu, najpre glavom kada je golman iranske reprezentacije lako uhvatio slab pokušaj mladog napadača, zatim i nogom kada je udarac bio previše snažan i završio preko gola.

Bili su konkretniji i ofanzivniji Amerikanci, a svoju dobru igru krunisali su pogotkom u 38. minutu meča kada je Pulišić lako završio jednu dobro uigranu akciju igrača SAD.

Nije se previše promenila slika na terenu posle prvog pogotka, jer su američki fudbaleri nastavili sa napadima, malo je falilo da u 45. minutu dupliraju prednost, međutim, manjak koncentracije uticao je da ne iskoriste kontru tri na jedan.

U samom finišu sudijske nadoknade prvog poluvremena Vea je postigao pogodak, ali je on poništen.

Po povratku sa odmora selektor SAD morao je da izvrši prinudnu izmenu i ostavi na klupi Pulišića.

Bez njega u timu kao da su otupeli pokušaji dominantnijeg tima iz prvog dela igre, a razigrali su se izabranici Karlosa Keiroša.

Dvadeset minuta igre u nastavku trebalo je iranskim fudbalerima da dođu do prilike u kojoj se našao sjajni centarfor Taremi, ali je njegov udarac iz povoljnen pozicije završio pored gola, mada je tome prethodio i faul u napadu nekog od njegovih saigrača tako da bi i eventualni pogodak bio poništen.

U 70. minutu oprobao je udarac iz daljine i Ezatolahi ali nije bio precizan.

Najbliži izjednačenju igrači Irana bili su u 92. minutu susreta kada je posle prekida Puraligandži šutirao u padu glavom ali je lopta završila pored stative.

U poslednjem minutu susreta Taremi je pao u kaznenom prostoru, Iranci su tražili penal, ali sudija Lahos nije reagovao i ostalo je 1:0 za SAD i to je značilo prolazak Amerikanaca u osminu finala Svetskog prvenstva.

Na utakmici Engleske i Velsa viđeno je tri pogotka i sva tri u mreži Velsa.

U prvom delu igre između britanskih rivala nije bilo velikih uzbuđenja u prvom poluvremenu sem u desetom minutu kada je Rašford bio u izglednoj prilici ali je golman Velsa izašao kao pobednik u toj situaciji.

Zato su već posle šest minuta igre u nastavku viđena dva pogotka i to oba u golu Velsa. Najpre je Markus Rašford u 49. minutu fenomenalno izveo slobodan udarac i doneo prednost Engleskoj.

Nastavili su izabranici Gereta Sautgejta da pritiskaju visoko Velšane, što im se isplatilo dva minuta posle vodećeg gola, kada je Rašford naterao protivničkog defanzivca da loše reaguje i ukrao mu loptu, kasnije uposlio Kejna koji je asistirao Fodenu na drugoj stativi i kome nije bilo teško da pogodi mrežu.

Nisu se tu zaustavili polufinalisti sa prošlog Mundijala u Rusiji i u 68. minutu veoma raspoloženi Rašford postigao je svoj drugi pogodak i postavio konačan rezultat na ovom meču.

Engleska će kao prva iz grupe za protivnika u osmini finala imati Senegal. dok će SAD na megdan Holandiji.

IZVOR: MERIDIANBETSPORT