RUKOMETAŠI KAO POSLEDNJI U GRUPI ZAVRŠAVAJU EP

(16.1.2024) – Rukometaši Srbije nisu uspeli da se plasiraju u narednu fazu Evropskog prvenstva pošto su poraženi 30:29 od Crne Gore u meču poslednjeg kola grupe C. Orlovima je trebala pobeda na ovom meču, sa minimum dve razlike, kako bi ostali u igri za dalji plasman.

Očekivalo se dosta od Srbije na Evropskom prvenstvu, da baš ono bude kruna rada Tonija Đerona na mestu selektora, ali je doživljen fijasko. Da li će Španac predvoditi Orlove posle ovoga, saznaćemo uskoro, jer mu ističe trogodišnji ugovor.

Loše smo ušli u meč što je protivnik znalački iskoristio i stekao prednost preko raspoloženih bekova. Nije Milosavljev uspevao ništa da odbrani i vrlo brzo je bilo 4:0. Malo smo uspeli da se konsolidujemo, proradio je i Lazar Kukić, koji nas je održavao u igri, pa smo posle prvog poluvremena imali zaostatak od jednog gola – 15:14.

Sjajno je branio za Crnogorce golman Simić, a šansu koju nismo iskoristili je njegovo isključenje u 34. minutu, kada je faulirao Pešmalbeka. Došli smo do preokreta kada su proradili Ilić i Radivojević, ali nismo uspevali da se odlepimo na veću razliku, što je na kraju odredilo dalji tok meča.

Pešmalbek je zaradio isključenje kod 19:18, kada je umesto gola pogodio crnogorskog golmana u lice i umesto da bude +2, Crna Gora je sa tri gola došla do nove prednosti od 21:19.. Ušlo se u neizvesnu završnicu, golovima nas je držao Đorđić, ali nismo uspevali da odbranimo Vujoviće, Branka i Miloša, kao i Borozana. U poslednjem minutu su izabranici Vlada Šola posle izblokiranog udarca Đorđića došli na 29:28, ali smo stigli do izjednačenja pogotkom Ilića sa sedmerca. Međutim, u poslednjem napadu Crna Gora postiže pogodak posle odbijene lopte i vraća Orlove za Beograd sa poslednjeg mesta u grupi.

U narednu fazu iz Grupe C su prošli Mađarska i Island. Naše komšije su zabeležile trijumf nad severnjacima od 33:25, što je još teže palo Orlovima.

Predsednica Rukometnog saveza nije krila razočarenje posle poraza od Crne Gore.

”Teško je u ovom trenutku reći bilo šta. Utakmicu protiv Crne Gore smo jednostavno morali da dobijemo! Značaj te utakmice je bio višestruki, od nade da prolazimo u glavnu fazu, do bolje pozicije u baražu za Svetsko prvenstvo. Momcima je obezbeđeno sve, imali su mnogo bolje uslove od mnogih reprezentacija u okruženju. Sačekaćemo da nam se ohlade glave, da analiziramo trenutno stanje i da se planski krene u novi ciklus za Olimpijske igre. Imamo dobar rad i dobre rezultate u mlađim selekcijama i ovo će biti trenutak da se oni pripremaju za OI 2028”, zaključila je Delić.

Ostali rezultati, grupa A Francuska – Nemačka 33:30 i S. Makedonija – Švajcarska 29:27, dalje idu Francuska i Nemačka, grupa B Hrvatska – Rumunija 31:25 i Austrija – Španija 33:33, dalje idu Hrvatska i Austrija. Još ranije su plasman u naredni krug obezbedili Slovenija, Norveška, Švedska, Holandija, Danska i Portugalija.