SRBIJA PORAŽENA U FINALU OD NEMAČKE 83:77

(10.9.2023) – U finalu Svetskog prvenstva u košarci Nemačka – Srbija 83:77.

U teškoj utakmici trema je ipak više tresla srpske igrače, posebno u drugom poluvremenu meča, ali sve čestitke našim košarkašima za srebrnu medalju, koju objektivno gledano, niko nije očekivao. U stvari, ova medalja je pravo čudo – posle izostanaka ključnih igrača, posle teške povrede Simanića, posle povrede Dobrića u trećem minutu finala – srebro sija zlatnim sjajem.

Srbija je otvorila meč serijom 5:0, ali veoma brzo nas je omela povreda Ognjena Dobrića. Posle jednog prodora je nezgodno stao na nogu Danijela Tajsa i više se nije vraćao na teren.

Uspostavila je Nemačka ravnotežu na parketu preko Franca Vagnera. Pravio nam je probleme igrač Orlanda u odbrani.

Jako atraktivno i otvoreno se igralo na obe strane. Pogotovo je, za navijače, bila zanimljiva sekvenca trojki Bogdanovića i Marinkovića i Nikole Jovića sa jedne strane i Obsta sa druge. Otuda je prva deonica završena jako efikasno (26:23) i vođstvom naše selekcije.

Sjajnu sekvencu je imao Filip Petrušev. Ušao je na parket i vezao četiri poena. Potom ga je i Bogdanović ispratio trojkom, da bi Nemačka uzvratila serijom od pet poena.

Od tog trenutka kreće i zaista, kontroverzan, sudijski kriterijum. Od nesportskog faula nad Avramovićem (dosuđen običan faul i posle gledanja snimka), do gomile nedosuđenih prekršaja ispod koša nad Milutinovim i Petruševim. Sve je to dovelo do egala na poluvremenu – 47:47.

Problemi kreću na startu treće deonice. Nemačka je stegla odbranu na šta Srbija nije imala odgovor, a nova sudijska odluka diže nervozu.

Posebno su se “istakli” u situaciji kada je faul sviran Aleksi Avramoviću nad Denisom Šrederom pri šutu za tri poena umesto da je dosuđen prekršaj u napadu zbog udarca plejmejkera Toronta?!

Gudurić je zbog prigovora dobio i tehničku grešku. Pustile su sudije grublju igru i uz taj kriterijum se nismo snašli.

Nismo uspeli ni adekvatno da branimo Šredera koji je imao odlične procente šuta iz igre i na sjajan način je dirigovao igrom Nemačke koja je pred ulazak u poslednju deonicu imala i više nego opipljivu prednost (69:57). I kada smo imali dobre pozicije, usled nervoze smo promašivali i zicere.

Uneo je Aleksa Avramović malo živosti i energije. Pogodio je trojku, potom i Filip Petrušev za dva poena i serijom 5:0 smo naterali Nemce da zatraže minut odmora.

Iako smo smanjili razliku na minus četiri (69:73), Nemačka se opet podigla. I ponovo je Avramović na 1:21 pred kraj smanjio na tri poena razlike (75:78).

Ipak, Denis Šreder je u završnom napadu poentirao, Gudurić je pogrešio u ključnim situacijam i na kraju je bilo 83:77.

Bogdanović je u nastavku dao dva poena, Milutinov je bio potpuno isključen iz igre, u prelomnim trenucima sem Avramovića i Petruševa nije bilo hrabrosti u fazi napada i poraz je bio neizbežan. Šteta, jer Nemci su igrali dobru odbranu, ali su mnogo promašivali.

U pobedničkoj ekipi su najefikasniji bili Denis Šreder sa 28 poena uz šut iz igre 9/17. Franc Vagner je dao 19 poena, dok je Johanes Fojtman postigao 12 poena sa jako bitnom trojkom za +7 u finišu meča.

U Srbiji Alekse Avramovića je postigao 21 poen. Bogdan Bogdanović 17, dok je još Filip Petrušev bio dvocifren sa 10 poena.

U borbi za treće mesto Kanada je posle produžetka pobedila SAD sa 127:118.