SRBIJA OD MONTEVIDEA DO KATARA (III)

(20.12.2022) – Jugoslovenski fudbaleri trudili su se da tokom dugog putovanja do Južne Amerike ostanu u kakvoj-takvoj fizičkoj kondiciji.

Na brodu je najpopularniji bio fudbal-tenis… Razapne se kanap, pa se fudbalskom loptom tenis igra nogama. Igrači su radili vežbe, posebno gimnastiku. Sve se to moglo primenjivati do Rija, za vreme deset dana putovanja preko okeana. Međutim, narednih šest dana, od Brazila do Urugvaja nije bilo ni govora o treningu jer je jaka bura sve putnike zadržala u kabinama.


Kada su najzad stigli u Montevideo, naši igrači su naišli na svečanu atmosferu i razdragano stanovništvo. Razlog je bila proslava stogodišnjice nezavisnosti Urugvaja, što je bio i jedan od razloga dobijanja domaćinstva prvog Svetskog prvenstva u fudbalu. Pošto su Urugvajci bili dvostruki olimpijski prvaci, oni su bili tretirani i kao nezvanični prvaci sveta, ali je još jedan detalj presudio u njihovu korist. I to finansijski, pošto su pokrili sve troškove učesnicima, dakle putovanje, smeštaj i dnevnice tokom boravka u njihovoj zemlji.


Domaćini su odlučili da tom prilikom naprave i adekvatan stadion – Sentenario ili Stogodišnjica, koji je primao 100.000 ljudi. Zanimljivo da je objekat i danas u upotrebi.

Po dolasku u Montevideo, jugoslovenski igrači imali su neprijatnosti zbog stalnog provociranja emigranata. Na kraju su se obratili za pomoć konzulu koji je uz pomoć policije ispade smanjio na minimum.


Osim toga, našoj delegaciji je malo smetalo što su u Montevideu stalno brkali Jugoslaviju sa Čehoslovačkom. Tek kad smo neočekivano u prvoj utakmici savladali njihovog ljutog rivala reprezentaciju Brazila sa 2:1, naučili su nešto.”Žugoslavo, Žugoslavo!” presretali su igrače na ulici čestitajući im pobedu.


Za takmičenje je bilo angažovano 15 sudija. Četvorica iz Evrope, Francuz Balve, Belgijanci Langenus i Kristof, kao i Rumun Radulesku, koji je da čudo bude veće bio i selektor svoje reprezentacije. Iz Meksika je stigao Valjeho, iz Bolivije Sausedo, iz Argentine Masias, iz Brazila Rego, iz Čilea Varnken, a preostala šestorica bili su Urugvajci – Valjarino, Teheda, Mateuči, Lombardi, Alonso i Afestegi.


Inače, 90% stanovništva Urugvaja su potomci evropskih doseljenika, prvenstveno Španaca i Italijana, iako ima i Nemaca, Britanaca, Francuza i Balkanaca, prvenstveno Hrvata. Starosedeoci, indijansko pleme Čarua, su skoro istrebljeni početkom sredinom 19. veka.

Projekat „Srbija od Montevidea do Katara“ sufinansiran je sredstvima Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

FOTO – JUGOSLOVENSKI FUDBALSKI KLUBOVI / DRAGIŠA KOVAČEVIĆ