SRBIJA U NEIZVESNOJ ZAVRŠNICI BOLJA OD BRAZILA

(21.8.2023) – Oslabljena košarkaška reprezentacija Srbije bez Bogdana Bogdanovića i Nikole Milutinova je savladala Brazil sa 89:85, u okviru poslednjeg pripremnog meča u Kini pred Mundobasket.

Na drugoj strani nije igrao Marselinjo Uertas.

Orlovi su ušli u meč, lakim poenima Filipa Petruševa, koji je blistao tokom prvog poluvremena i postao prvi dvocifreni igrač u redovima Srbije. Prva četvrtina protekla je u egalu, Brazil je imao koš prednosti u završnici, ali u poslednjem napadu Avramović pogodio za tri poena i doneo vođstvo svojoj ekipi – 21:20.

Odličan je bio i na startu druge deonice, pošto je upisao nove poene. Sredinom drugog perioda, Srbija je uspela da napravi razliku, najviše zahvaljujući dobroj igri Filipa Petruševa (29:35), Brazilci su odgovorili u nastavku, vratili meč u egal, ali Davidovac je u završnici pružio podršku novom krilnom centru Filadelfije Seventisikers i ponovo vratio prednost pred poluvreme – 38:45.

Najraspoloženiji u sastavu Srbije bio je Petrušev sa 13 poena, Avramović je ubacio devet, a Davidovac šest poena. Srbija je odlično odigrala u prvom poluvremenu, s obzirom da dva veoma bitna igrača nisu imala minutažu, a to su kapiten Bogdan Bogdanović Nikola Milutinov, dok je Nikola Jović imao limitirane minute.

Srbija je početkom drugog poluvremena došla do dvocifrene prednosti, odličnom igrom Stefana i Nikole Jovića, kao i Vanje Marinkovića koji je zaključio seriju za +10 (54:44). U nastavku je usledila drama, nešto slabija organizacija igre u napadu, lošija odbrana, što je iskoristio Brazil koji je pronašao ritam i u završnici treće četvrtine došao do egala – 59:64.

Brazil je odlično ušao u poslednjih deset minuta, novi košarkaš Crvene zvezde Meridianbet Jago Matus je vezao dve trojke i doneo vođstvo svojoj ekipi. Ristić je odgovorio na njegovu seriju sa pogotkom za tri poena, ali dobar šuterski ritam pomogao je Brazilcima da održe egal sve do završnice.

Timovi su ušli u penal završnicu, a presudan momenat je bio na 48 sekundi do kraja kada je Nikola Jović, jedan od mlađih igrača na terenu preuzeo odgovornost i pogodio za tri poena – 85:82.

Jago je u nastavku pokušao da održi Brazil u životu, ali je Srbija uspela da se odbrani i u poslednjim trenutku meča Dobrić pogodi trojku za konačan rezultat – 89:85.