ZVEZDA PORAŽENA OD MAKABIJA POSLE DVA PRODUŽETKA

(22.09.) – Crvena zvezda Meridianbet je posle dva produžetka poražena od Makabija sa 112:109 na prvom meču pripremnog turnira u Nikoziji na Kipru.

Izabranici Duška Ivanovića, oslabljeni ne igranjem Šabaza Nejpira i Miloša Teodosićasu pružili odličan otpor ekipi iz Izraela, ali su na kraju ipak ostali bez municije u završnici.

Najraspoloženiji u redovima crveno-belih je bio Luka Mitrović sa 23 poena uz sedam skokova i pet asistencija, Nemanja Nedović je imao isti poenterski učinak (23), pratio ih je Rokas Gedraitissa 22, a dvocifren je bio i Adam Hangasa 13 poena.

Na drugoj strani,  Bonzi Kolson je upisao 18, Roman Sorkin 17, a Vejd Boldvin15 poena.

Nešto sporiji tempo na startu meča, u uvodnih pet minuta su dominirale odbrane, s obzirom da je rezultat bio 2:2. Makabi je poveo u nastavku (7:4), ali je odličnu rolu imao Luka Mitrović, koji je sa sedam vezanih poena doneo prednost crveno-belima (13:9). Zvezda je nastavila sa dobrom defazivom, a u završici prve deoice stigla do +7 (20:13).

Izabranici Duška Ivanovića su loše otvorili drugu četvrtinu, Makabi je napravio seriju 8:0 i došli do preokreta (21:20). Seriju izraelske ekipe je prekinuo Dejan Davidovac prvim poenima. U nastavku je ekipa iz Tel Aviva, na krilima Bonzija Kolsona, koji je pogodio dve trojke održavala prednost (29:24), ali je i Rokas Gedraitis pronašao ritam i sa šest vezaih poena vratio crveno-bele u egal (33:33).

Makabi je u nastavku pokušavao da se odvoji, ali su Luka Mitrović i Rokas Gedraitis održali Zvezdu na posedu zaostatka, a onda je Hanga pogodio trojku za izjednačenje (41:41). Do poluvremena je Nedović postigao poene za crveno-bele dok se na drugoj strani snašao novi centar Izraelaca Jasil Riveiro, koji je doneo svojoj ekipi doneo minimalnu prednost na poluvremenu – 44:43.

Zvezda je odlično odigrala odbranu u prvoj deonici, dozvolivši Makabiju samo 13 poea, ali se “Ponos Izraela” raspucao u drugoj četvrtini i sa 31 poenom došao do preokreta.

Najraspoloženiji u redovima Crvene zvezde Meridianbet do poluvremena je bio Luka Mitrović sa 15 poena, dok je devet poea postigao Rokas Gedraitis.

Jedini dvocifreni u ekipi iz Izraela bio je Bonzi Kolson.

Nešto slabiji ritam na startu poluvremena, Makabi je uspeo da se odlepi na +6 u uvodnim minutima (53:47), ali se Zvezda brzo vratila u egal (53:53), koji je uspešo održavala. Gedraitis je pogodio i treću trojku i postao drugi dvocifreni igrač u redovima beogradske ekipe sa 12 poena. Do kraja treće deonice, Izraelci su uspeli da održe poen prednosti (63:62).

Zvezda je poeima otvorila poslednju deonicu, ali je Makabi napravio 10:0 seriju i došao do tada maksimalnih +9 poena prednosti (73:64). U međuvremenu, Bjelica je zaradio petu ličnu grešku, zbog čega je napustio parket. Crveno-beli nisu uspevali da u uvodim minutima pronađu napadački ritam, što su Izraelci iskoristili.

Ipak, u nastavku su crveno-beli odgovorili sa 7:0 serijom, odlična minijatura Rokasa Gedraitisadefanzivno, novi poeni Mitrovića, dve asistencije Hangei pet vezanih poena Nedovićaje vratilo Zvezdu u egal (74:73).

U nastavku je usledio revolveraški obračun, Klivlend Braun je pogodio za tri poena, potom laki poeni sa penala za Simonovića, onda i trojka Vejda Boldvina, ali i dve vezane Nemanje Nedovića (treća trojka u četvrtoj deoici, a četvrta ukupo), koji je vratio predost crveno-belima (81:80) na dva minuta do kraja.

Pogodio je novu trojku Nemanja Nedović u poslednjem minutu, ali je na drugoj strani Nibobio siguran za egal (84:84) na 30 sekundi do kraja. Posed je bio za Crvenu zvezdu, Gedratisje pokušao da reši pitanje pobednika šutom za tri poena, ali nije bio precizan. Na drugoj strani je za Makabi ostalo sedam sekundi, ali zbog nesporazuma je isteklo vreme i utakmica je otišla u produžetak.

Izraelci su bolje ušli u produžetak, ali crveno-belima nije ponestalo goriva, posle uvodnih poena Vejda Boldvina, Zvezda se vratila u egal i u poslednja dva minuta ušla sa poenom zaostatka (92:91).

Egal je bio i u poslednjem minutu, Jago Dos Santosje fauliran na 7 sekundi do kraja. Brazilac je bio siguran sa linije penala i doneo je crveno-belima izjednačenje (95:95). Bili su to njegovi prvi poeni na meču. Ponovo su Izraelci imali posed za pobedu, ali su napravili faul u napadu i dali Zvezdi završnu reč na 3,8 sekundi do kraja, ali su se spetljali Mitrović i Nedović, pa je meč otišao u drugi produžetak.

Tokom drugog produžetka, izabranici Duška Ivanovićanisu uspevali da pronađu napadački ritam, jedini je bio raspoložen Luka Mitrović (107:102). Nije se Zvezda predavala do kraja, Hanga je pogodio dve trojke i vratio crveo-bele u još jedom u egal, ali je bilo kasno i Makabi je upisao pobedu – 112:109.

IZVOR: MERIDIANBETSPORT.RS