“FABRIKA ZDRAVLJA” – Penjanje stepenicama
S obzirom da, trenutno, živimo u vremenu pandemije virusa Covid – 19 i da svaki eventualni fizički kontakt sa drugim osobama, uz nepoštovanje osnovnih mera prevencije, može biti koban po naše zdravlje, moramo voditi računa i o izboru fizičke aktivnosti kojom ćemo se baviti. Lekari i ostali stručnjaci preporučuju individualne treninge uz izbegavanje kolektivnih prostorija, u kojima se isti često obavljaju. Jedna od idealnih fizičkih aktivnosti u takvim uslovima je penjanje uz i silaženje niz stepenice. Za ovu aktivnost nam nije potrebna posebna odeća i obuća, a može se upražnjavati i u zatvorenom i na otvorenom prostoru, pa nam ni vremenske prilike ne mogu biti prepreka.
Benefiti po naše zdravlje, koje nam donosi penjanje stepenicama su brojni. Kada hodamo stepenicama aktiviramo skoro sve mišićne grupe u telu pa, na taj način, jačamo lokomotorni sistem. Pored toga, ovom aktivnošću preventivno utičemo i na pojavu kardiovaskularnih bolesti. U isto vreme širimo i kapacitet pluća čime ih osnažujemo i utičemo na bolje zdravlje svih respiratornih organa. I moždane ćelije osećaju blagodeti penjanja stepenicama jer udišemo znatno veću količinu kiseonika, nego prilikom standardnog kretanja, čime se one „hrane“ i na taj način bolje funkcionišu. Kako je za zdravlje koštanog sistema (kičmenog stuba, kolena, kuka, skočnih zglobova…), a kako bi isti nosio celu težinu tela, neophodno da on, što više, bude u pokretu, penjanje uz stepenice je idealno jer, naizmeničnim pokretima nogu, kontinuiranim prebacivanjem težine tela se jedne njegove polovine na drugu, ravnomerno doprinosimo njegovom razvoju i potrebnoj kondiciji. Čak i osobe sa otežanim kretanjem mogu upražnjavati ovu vrstu treninga jer se, prilikom penjanja i silaženja, mogu pridržavati i pomagati rukohvatom. Optimalna doza penjanja uz stepenice je, po mišljenju lekara, kondicionih trenera i drugih stručnjaka, oko 100 stepenika u toku jednog dana. S obzirom da 100 stepenika može biti i malo i mnogo, mi vam savetujemo da, umesto egzaktnog broja, primenite taktiku „pokvarenog lifta“. To praktično znači da koristite stepenice u objektu (zgradi) u kome živite kada god izlazite ili ulazite u njega. To je, za početak, više nego dovoljno!
Projekat “Fabrika zdravlja” sufinansiran je sredstvima Grada Beograda. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.