“MALI ŠAMPIONI – KORONA 1:0” – Korona kao podsticaj za bavljenje sportom

Pandemija korona virusa je promenila život i ljude na Zemlji. Zemlja je započela tranziciju, da bi prešla u nešto drugo, nama nepoznato. Ni početak ni kraj, uzrok, posledicu, osnovne stvari – ništa ne znamo. A poznavanje suštine svega postojećeg, to je luksuz. U početku smo svedočili radu medija sa namerom da naš strah dovedu na najviši nivo, da bi se vremenom smenjivale razne faze ,,sluđivanja“. U svakom slučaju, istovremeno vlada i pandemija dezinformacija, poluproverenih informacija, predrasuda, opravdanog nepoverenja u struku i nauku, pandemija sveopšteg haosa – pod uticajem medija. Uz to, još je veća konfuzija stvorena pod uticajem raznih grupa na društvenim mrežama. Doba korone u kome živimo, dovelo je do poremećaja u mentalnom zdravlju: depresija, stres, anksioznost, usamljenost, izolacija, strah… Kako da zaštitimo sebe i našu decu? Osnovna i prva poruka bi bila da biramo ljubav, a ne strah, da budemo uvek samo u ljubavi. I da smislenim stvarima ispunimo život.

I pre korone, otuđenost je zavladala svetom. Mladi uludo traće svoj život, provodeći sate na internetu i društvenim mrežama. Gube se u praznini apsurdnih likova i priča na portalima, igraju igrice, tinejdžeri imaju i svoje naloge. Ako nisu okačili svoju fotografiju iz nekog kluba, ili sa letovanja (još ako je popularna destinacija) na popularnom Instagramu, nisu tamo ni bili, ništa u životu nisu uradili. Na žalost, neretko su to usvojili u porodici. Roditelji mogu i treba da prekinu lanac loših navika, usmeravajući dete putem sporta.  Jer, činjenica je da sport, po svojoj prirodi, ima fantastičan potencijal da pozitivno utiče na kompletan fizički, psihološki i socijalni razvoj dece. Istraživanja pokazuju da mladi koji se bave sportom, u školi imaju bolje ocene,  disciplinu i radnu etiku na većem nivou, bolju fizičku kondiciju, i sl. Iskustvo pokazuje da kroz sport stiču samopoštovanje, sigurnost, spremnost za prihvatanje odgovornosti i obaveza, nesebičnost, toleranciju, saosećajnost. Bavljenje sportom podstiče i odgovorno socijalno ponašanje, usvajanje moralnih vrednosti i navika zdravog života, razvija istrajnost i jača karakter.

Najveća svetska sportska takmičenja su otkazana u prošloj godini, što se inače dešavalo samo još za vreme Prvog i Drugog svetskog rata. A opet, i ovo je doba rata. Uprkos koroni, i baš zbog nje, kao i svega gore navedenog, važno je da se deca i mladi bave bilo kojim sportom, rekreativno ili profesionalno, svejedno. Pri tome se svakako podrazumeva  poštovanje propisanih pravila u skladu sa postojećom situacijom. Profesionalni igrači su uključeni u sistem određenih medicinskih pregleda, redovnog testiranja; pre i posle svakog treninga se sportski rekviziti dezinfikuju, itd. Sa mrežom na teniskim terenima lako je odrediti i održavati socijalnu distancu. I kod rekreativnog vežbanja na otvorenom, lako je održavati distancu. Sada prednost imaju individualni sportovi u kojima nema fizičkog kontakta, kao što je trčanje, kao što su sportovi na vodi (kajak). Sjajna stvar je sport na otvorenom, u prirodi, daleko od virusa. Prava rekreacija, na primer, samostalno ili grupno, jeste biciklizam. Postoji socijalna distanca, a opet, ima i zajedništva. Načina ima, samo je potrebna odluka, vrlo brzo se stiče sigurnost u ispravnost odluke.

Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima ministarstva Kulture i informisanja republike Srbije. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.