“MALI ŠAMPIONI – KORONA 1:0” – Važnost trenera

Kao što svi znamo, pandemija virusa Covid – 19, traje već skoro pune dve godine. U tom periodu, korona se pojavljivala u više „talasa“. Pre pojave vakcina protiv ovog smrtonosnog virusa, prva na udaru i najugroženija populacija su bili najstariji pojedinci (iznad 65 godina starosti), kao i oni sa takozvanim „pridruženim“ bolestima. Nakon obavljene vakcinacije pomenute grupe ljudi, u sledećem „talasu“ „na red je došla“ mlađa populacija (od 30 do 65 godina starosti). Kako je i ona, dobrim delom imunizovana, korona virus je, početkom 2021. godine, počeo da prokužuje još mlađe pripadnike, kako domaće, tako i svetske populacije (osnovce i srednjoškolce). Svedoci smo da, ove jeseni, sve više najmlađih (pa čak i novorođenčadi) oboleva od raznih bolesti izazvanih ovim „opakim“ virusom, koji, po svemu sudeći, „ne bira svoju žrtvu“.

Kroz seriju tekstova koji slede, pokušaćemo (našim sugestijama, ličnim primerima, mišljenjima lekara i medicinskog osoblja, mišljenjima sportskih radnika, statističkim podacima itd.) da utičemo, pre svega, na roditelje dece srednjoškolskog i osnovnoškolskog uzrasta ali i na samu decu, da, poštovanjem osnovnih državno – propisanih epidemioloških mera, vrate svoje živote u „redovne tokove“. Pod „redovnim tokovima“, pre svega, podrazumevamo REDOVNO BAVLJENJE SPORTOM (rekreativno ili profesionalno) jer se, na taj način, najdelotvornije utiče na pravilan psiho – fizički razvoj mladeži ali se, sa druge strane, osnažuje njiho imuni sistem koji je, kao takav, otporniji na mnogobrojne virusne infekcije koje „vrebaju“ pa, samim tim, i na virus tipa Covid – 19.

Uloga trenera u bilo kojoj vrsti sporta je od izuzetnog značaja. Međutim, kada su u pitanju deca (osnovnoškolci i srednjoškolci), koja se bave sportom, njihova uloga i važnost je još bitnija i značajnija. Može se reći da je bitna i važna kao i uloga roditelja. Treneri mladih moraju biti izuzetno oprezni i posvećeni svom poslu jer, pored fizičke pripreme, imaju obavezu da, na najbolji mogući način, utiču i na psihički razvoj dece kojima se “bave”, kako bi se ista formirala u zdrave ličnosti. Sledstveno tome, svaki dobar trener bi trebao da se pridržava određenih normi, koje ćemo, u daljem tekstu, taksativno, i navesti.

1. Svesnost da ima ogroman uticaj na vaspitanje mladih sportista i da nikada vrednost pobede ne stavi iznad vrednosti izgradnje visokih ideala i čvrstog karaktera

2. Da ne zaboravi da se mladi bave sportom iz zadovoljstva, a da je pobeda samo mogući deo tog procesa

3. Da ih nauči da poštuju čast i dostojanstvo sporta kojim se bave, kao takvog

4. Da bude egzaktan primer časnog i poštenog odnosa sa svim učesnicima sportskog događaja

5. Da ličnim primerom preventivno deluje na konzumaciju svojih štićenika droge, duvana, alkohola, kocke i drugih poroka

6. Da utiče na pozitivno ponašanje gledalaca sportskog događaja u kojem je i sam akter

7. Da podržava i uvažava sudije koje su delegirane da “dele pravdu” na sportskom događaju

8. Da adekvatnim pozdravom oda poštovanje treneru i igračima suparničkog tima, kako na početku, tako i po završetku sportskog događaja (utakmice)

9. Da poštuje svoje štićenike i da im ne ugrožava integritet i slobodu na bilo koji način, naprotiv

10. Da ima dobru korelaciju sa roditeljima i nastavnicima dece koju trenira

11. Da posle svakog treninga i vremena provedenog sa svojim pulenima, oni nauče nešto novo, kako o sportu kojim se bave, tako i o životnim vrednostima, prvenstveno

12. Da izbegava favorizovanje pojedinaca trudeći se da svakom od njih pruži podjednaku šansu i istovetne uslove za rad i razvoj

13. Da, sa jedne strane, njegove kritike budu konstruktivne prirode (ne demotivišuće), a da nagrade i pohvale budu adekvatne ostvarenom (motivišuće)

14. Da se primerno ponaša i, kao takav, bude primer za one koje trenira

15. Da promoviše fer – plej

16. Da se prema svima ponaša na isti način, bez obzira na pol, versku i rasnu pripadnost

17. Da svoje ljudske, moralne i stručne potencijale potpuno iskoristi i “stavi u službu” mladih, odnosno izgradnje njihovih karakternih osobina i moralnih vrednosti, a sve u svrhu “izgradnje” istih u poštene, zdrave i ispravne ljude, jednoga dana…

Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima ministarstva Kulture i informisanja republike Srbije. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.