SRBIJA NA KORAK OD MUNDOBASKETA, U BEOGRADU SAVLADANA TURSKA

Srbija je na svom terenu pred krcatom halom “Aleksandar Nikolić” dočekala Tursku u pretposlednjoj utakmici kvalifikacija za Svetsko prvenstvo i slavila rezultatom 77:76!

Srpski košarkaši opravdali su ulogu favorita na današnjem meču sa Turcima i tako prišli na korak od overe plasmana na Mundobasket.

Selektor večerašnjeg rivala “Orlova”, Ergin Ataman, dočekan je zvižducima, što se i očekivalo nakon što nije dao dozvolu Vasi Miciću da igra za naš nacionalni tim.

Razlog je očigledan, ali po svemu sudeći potrebno je mnogo više da se učini da bi se zaustavila Srbija.

Škripalo je u odbrani izabranika Svetislava Pešića, što je maksimalno eksploatisao Kenan Sipahi, koji je postigao čak osam poena u prvoj deonici. Od toga “ludu” trojku sa skoro pola terena prilikom isteka napada.

Ipak, nije to puno poremetilo “Orlove” koji su odgovorili poenima Ristića i Jovića na drugoj strani.

Ulaskom Dobrića i Mitrovića došlo je do vidne energetske promene kod našeg sastava, pa je samim tim Srbija uspela da pređe u vođstvo.

Dva efektna zakucavanja Radanova i Dobrića propraćena trojkom Jaramaza dodatno su podigle atmosferu u dvorani čime je završena prva četvrtina u korist Srbije.

Druga deonica igrala se koš za koš na obe strane. Nisu uspevali naši igrači da se dodatno odlepe, pa je nakon nekoliko neiskorišćenih napada Turska uspela da uhvati rezultatski priključak.

Međutim, Pešić je na teren u jednom trenutku zadržao “staru gardu” Jovića, Gudurića, Lučića, Anđušića i Mitrovića koja je uspela da izdrži nalet gostiju.

Nakon nekoliko odličnih odbrana uspeli su naši momci da ponovo iskoče na osetnije vođstvo najviše poenima Mitrovića i Gudurića.

Taman kada je sve delovalo kao da će Srbija rutinski privesti poluvreme kraju usledila je diskutabilna odluka sudija da dosude nesportsku grešku Radanovu nakon što je zaustavio napad Turaka.

Na dva i po minuta do kraja poluvremena već u sledećem napadu Vilbekin je pogodio trojku i doveo Tursku na samo minus tri.

Već u sledećem napadu usledio je ekspresni odgovor Gudurića snažnim zakucavanjem i time najavio seriju Srbije koja se ponovo odvojila od rivala.

Na poluvremenu “Orlovi” su vodili 37:34.

Treće četvrtina otvorena je “poster” zakucavanjem Osmanija čime je Turska prišla na minus jedan. Međutim, već u sledećem posedu Mitrović je poenima uz faul doneo novih plus četiri.

Loše šutersko veče imao je kapiten Vladimir Lučić tokom celog prvog poluvremena, a isto raspoloženje preneo je i na početak treće deonice.

Sredinom ovog perioda igre prisustvovali smo svađi dva trenera nakon što je Ataman tražio od sudija da dosude Guduriću nesportski faul, nakon što je faulom prekinuo kontru. Kako to obično biva selektor Turske je bio poprilično teatralan kada je gestikulirao sudijama šta treba da dosude, što je rezultiralo Pešićevom rekacijom.

Selektor Srbije uputio je nekoliko prekornih reči svom mlađem kolegi i igra je nastavljena na kraju dosuđenim običnim faulom.

Tursku je u životu održavao Bitim koji je u dva navrata bio precizan van linije 6,75 i doneo svom timu prednost od pola koša. Na drugoj strani Gudurić je na iskustvo izvukao faul pri šutu za tri poena i tako ponovo vratio Srbiju u vođstvo.

Da bi hala potpuno “eksplodirala” nakon trojke Ognjena Dobrića, da potom Mitrović efektnim zakucavanjem totalno bacio publiku u trans za novih plus sedam!

Brzo su se rezultatski ponovo vratili Turci u meč poenima Vilbekina i Bitima.

Pred ulazak u poslednju deonicu imali smo egal utakmicu 54:54.

Raspucao se Vilbekin u drugom poluvremenu, pa je tako još jednom trojkom doneo prednost Turcima, ali je na drugoj strani istom merom odgovorio Ristić za novo izjednačenje, a potom još jednom za novo vođstvo Srbije.

Lučić nije mogao u boljem trenutku da proradi pa je svoju prvu trojku upisao u poslednjoj deonici.

Vilbekin je nastavio da pravi velike probleme odbrani Srbije i ujedno bio najzaslužniji za plus četiri Turske na šest minuta do kraja meča. Na drugoj strani neverovatan je bio Dušan Ristić koji je čak tri puta bio precizan van linije 6,75 u ovom periodu i nastavio revolveraški obračun sa bekom Turske.

Ristić i Gudurić, kao i tokom čitavog meča, preuzeli su u napadu odgovornost i ponovo smo pred sobom imali egal utakmicu. Da bi trojka Dobrića ponovo naterala “Pionir” da eksplodira! U ovom trenutku “Orlovi” su poveli sa plus tri na tri i po minuta do kraja meča.

Neverovatan je igrač Skoti Vilbekin koji je održavao Tursku u životu gotovo čitav meč i na nešto manje od dva minuta trojkom doneo plus jedan svojoj ekipi.

Očekivano meč je ušao u penal završnicu.

Vilbekin je ovog puta poklekao pod pritiskom i promašio oba bacanja na minut do kraja pri plus jedan za Srbiju.

Odlične dve odbrane videli smo nakon toga i na 32 sekunde do kraja meča Srbija je imala priliku da privede meč u svoju korist. Nakon tajm-auta videli smo odlično odigranu akciju, ali je Mitroviću nažalost ispala lopta prilikom driblinga i time ostavio plus jedan Turskoj na 13 sekundi do kraja.

U poslednjem posedu na meču kapiten je kapitenski odigrao odbranu i zaustavio Vilbekina čime je Srbija došla do najvažnije pobede u kvalifikacijama.

Najefikasniji u redovima Srbije bili su Gudurić sa 18 i Ristić sa 16 poena, a pratili su ih Dobrić sa 11 i Mitrović sa 10.

Na drugoj strani zapažene role imali su Vilbekin sa 22 i Bitim sa 18 poena.

U slučaju da Grčka pobedi Belgiju, Srbija će se plasirati na Mundobasket.

IZVOR: MERIDIANBETSPORT